| CinevaAnonimă a întrebat:

Cum as putea sa-i explic unui copil de 3 ca nu e bine sa vorbeasca prostii?

12 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Ma intreb ce copil de 3 ani sta nesupravegheat? Probabil a fost invatat sa spuna asta.
La 3 anisori copil e ca un,,burete''
.,, Absoarbe''' tot ce aude si nu isi da seama ca spune prostioare.
Tu ti-ai auzit vreodata parintii sau adultii de langa tine scotand,, perle'''? involtur.
De multe ori adultul mai scoate cate o injutura, si nu isi da seama ca are si copii prin preajma.
Cea mai buna metoda este sa te faci ca nu auzi. Daca il bagi in seama, va continua.
Parintilor revine rolul educatie, in cel mai rau caz vorbeste cu ei.

| seth2016 a răspuns:

Buna Nica9876,

Imi poti da mai mute detalii? E fratele tau? Cu parintii tai ai vorbit?

| CinevaAnonimă explică:

Nu este fratele meu. Este un alt copil care a inceput sa ma numeasca cu diferite prostii si cand am incercat sa-i explic ca nu este bine ce face a inceput sa vorbeasca si mai multe prostii si sa rida.

| seth2016 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

>> a inceput sa ma numeasca cu diferite prostii
Nu inteleg ce ar putea sa insemne asta. Probabil te-a injurat.

Ai mai multe posibilitati: il ignori, vorbesti cu parintii lui, ii rogi pe parintii tai sa vorbeasca cu parintii lui.

Poti sa-i spui direct ca te deranjeaza ce face sau ce spune, dar nu cred ca vei obtine ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Problema e educăția, dacă ai lui îi permit nu ai ce-i face, eventual să vorbești cu părinți săi.

| CinevaAnonimă explică:

Nu m-a facut proasta. Vorbea prostii insultindu-ma.

| IAmTheLegendary a răspuns:

Pai i-al la colt si spune-i ca nu e frumos sa vorbeasca asa urat la 3 anisori si cand va creste va avea de suferit pentru chestia asta

| GoldandSilver a răspuns:

Incearca sa discuti cu parintii lui. Un om educat nu injura si el trebuie invatat ca trebuie sa aiba un vocabular adecvat mai ales cand vorbeste cu oamenii mai mari decat el!

| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns:

Am un nepot asa, nu ai nicio sansa sa-l inveti asta.
Mai ales daca nu stai constant cu el ca sa-i atragi atentia.

| AyDawlfKittler a răspuns:

Nu poti. Eu zic sa folosesti un ziar si o punga de bomboane.