| andreutza11 a întrebat:

Cum as putea sa-i explic unui copil de cls a 2-a, ce inseamna urmatoarele taste?
- windows;
- num lock;
- scroll lock;
- esc;
- delete.

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Tasta Windows - Deschide sau închide meniul Start

Num Lock timp de cinci secunde - Se activează sau se dezactivează Taste comutare (activeaza /dezactiveaza tastele keypad aflate in marginea dreapta a tastaturii)

Tasta scroll lock blochează toate tehnicile de derulare (scrolling).Nu este folosita prea des! Când scroll lock este activat, tastele săgeți au rolul de a deplasa conținutul unei ferestre cu text, în locul mișcării cursorului. Astfel folosită, scroll lock este o tastă modificătoare (modifier key) ca și Alt și Shift (care modifică funcția altor taste) și, mai exact, o tastă de stare, ca Num Lock sau Caps Lock care odată apăsate, rămân activate până la o altă apăsare.

Tasta Esc are într-o anumită măsura o funcționalitate opusă celei a tastei Enter și anume ea ne permite să evitam executarea unei comenzi în situația în care nu suntem siguri că am facut alegerea cea mai bună. Numele tastei este sugestiv, "escape" însemnând scăpare, evitare a unei situații.

Tasta Delete - şterge caracterul din dreapta cursorului (sterge ceea ce scrii).

| William a răspuns:

Num Lock --> iti da voie sa scrii cu cifre din partea dreapta a tastaturii.
Scroll Lock --> blocheaza scrolling (la mine nu face nimic)
Esc --> este foarte util in GTA pentru ca iti permite sa pui pauza jocului iar in mmorpg-uri te ajuta sa iesi din joc mai repede.
Delete --> stergi chestii nefolositoare cu el.
Windows --> baga jocurile in bara sau face sa apara bara de start.

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Unele dintre ele nu stiu nici eu la 30 de ani ce fac laughing

| CodrinValentin a răspuns:

Ii spui la ce ajuta fiecare.
Windows, fara el nu ar functiona pc-ul
Num lock, face ca tastele ( numerele) din dreapta sa mearga...
.
. si tot asa

| Rakumm a răspuns:

Incepi prin a explica la ce folosesc ele dupa care dai exemple.
De ex: ESC: Inchide o aplicatie de orice tip si apoi ii deschizi un fisier si o pui sa apese butonul ESC si aplicatia se va inchide laughing

| SARA312 a răspuns:

Arati ce fac tote tastele. big grin