| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Daca 2 tineri au asteptat pana la casatorie, oare este in regula sa intretina relatii intime protejat, doar in scopul placerii sau doar strict pentru procreere, fara protectie? Nu de alta, insa din cate stiu Biserica Ortodoxa interzice orice tip de metoda contraceptiva, inclusiv anticonceptionalele, pilula de a doua zi sau steriletul(IUD). Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca nu esti o persoana care pune pret pe religie, de ce ai tine cont de ce zice Biserica? Eu zic ca da, este in regula si este normal ca un cuplu sa faca sex protejat daca nu isi (mai) doreste copii.

Am trecut de mult de punctul in care trebuie sa ne inmultim si sa populam planeta din cauza ca nu existau decat o mana de oameni pe planeta.Si totusi se perpetueaza aceeasi idee inclusiv acum, cand devine din ce in ce mai greu sa te intretii pe tine, daramite sa cresti un copil sau zece.Fiecare e liber sa aleaga in functie de circumstante si context.Biserica mai zice si sa nu faci rau aproapelui.Pai cand faci copii in prostie si ii pui pe cei mari sa aiba grija de cei mici, ii privezi de copilarie si apoi ii iei cu tine la munca deoarece nu iti permiti sa ii trimiti la scoala, ala nu e un rau facut copilului? Ca il supui la o viata mizera fara educatie, fara oportunitatea de a-si alege el ce doreste si a-si croi un drum?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Anticoncepționalele nu blochează întotdeauna fecundarea ovulului, pot opri nidarea, fixarea ovulului fecundat în uter deci sunt și avortive, ceea ce în ochii Creatorului e crima pe tru ca d e la concepție copilul primește un suflet etern, e persoana, în rai vei întâlni copilul pe care l-ai avortat și lacateva minute sau ore dr la concepție. Steriletul la fel e avortive, oprește nidarea. Pilulă de după la f e l, ucide copilul deja conceput. Singura metoda de contracepție care nu ucide copilul deja conceput
e prezervativul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ortodoxia interzice contraceptia pentru ca vor cat mai multi adepti.
E singura explicatie.

Sa pui pe primul loc regulile medievale ale bisericii intr-o relatie inseamna ca dai mai multa importanta bisericii decat partenerului. Asta inseamna lipsa de respect si iubire fata de partener.

Cat despre relatiile sexuale... asta stabiliti voi in cuplu cum, cat si de ce faceti sex.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu face sens sa faca sex protejat, odata ce au respectat canoanele bisericesti, casatoridnu-se chiar virgini.

| Hyperion7 a răspuns:

Din ce am înțeles eu, sper sa fi înțeles bine.
"Acei tineri" sunt deja căsătoriți și vor sa facă dragoste.Pai nu e nimic anormal sa întreții relații sexuale cu partenera in condițiile în care, practic, aveți dezlegare la acest lucru.
Cât despre partea cu prezervativul.Aici tine de fiecare,dacă ești o fire mai credincioasă (iar prin faptul ca te-ai păstrat,cam asta denota), de preferat ar fi să faceți acest lucru fără prezervativ.Dar daca nu ești mai credincios de fel, poti sa faci și cu prezervativ, da na.
Aici tine doar de voi și ce dorințe aveți, sa va înmulțiți sau nu big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider că decât să faci copii apoi să-i abandonezi sau să-i maltratezi pentru că nu i-ai dorit, mai bine nu-i faci. Mai păcat este sa abandonezi sau să neglijezi un copil decât să folosești masuri contraceptive pentru a nu procreea.

| gratargratar a răspuns:

Este de recomandat sa folosesti metoda naturala pentru a evita procreatia (asta cu siguranta nu este interzis, dupa cum sugereaza si apostolul Pavel). Asta inseamna sa intretii relatii sexuale doar in perioada in care, teoretic, esti nefertila. Deci a se evita relatiile sexuale in zilele 12, 13, 14 (recomandare relativa pentru 15 si 16) in cadrul ciclului menstrual.

Biserica interzice avortul, care se considera ca atare din momentul conceptiei. Deci daca totusi se intampla sa ramai gravida, nu ai voie sa avortezi.

In rest, cred ca e o chestiune relativa privitoare la metodele contraceptive. Cele mai multe pareri sunt impotriva (de exp, sf. Ioan Hrisostom). Personal recomand sa te folosesti de mijloacele puse la dispozitie de Dumnezeu, si daca totusi se intampla sa ramai gravida, sa iti asumi acest lucru. O problema majora cu contraceptivele priveste efectele adverse, care sunt multe, inclusiv cancerigene.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nu știu...