| symona234 a întrebat:

Bună ziua! Știe cineva daca un băiat care a studiat teologia trebuie sa nu întrețină relații intime cu fata până la căsătorie daca vrea sa devină preot, există vreo regula in sensul acesta sau?

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

Preotul trebuie sa fie curat, fiindca el savarseste cele sfinte! Nu poate curvarul sa fie iconom al Tainelor dumnezeiesti!

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pentru oricine e păcat sa întrețină relații intime înainte de căsătorie, nu numai pentru cei ce au studiat teologia:Fugiți de curvie! (curvie e sexul între cei necăsătoriți, preacurvie e adulterul, sexul întreceri căsătoriți cu altcineva) Orice alt păcat pe care îl face omul este un păcat săvârșit în afara trupului, dar cine curveste păcătuiește împotriva trupului sau. (1 Corinteni 6:18)

| CostinAlamariu a răspuns:

Normal ca trebuie sa se abtina pana dupa casatorie

| symona234 explică (pentru CostinAlamariu):

De unde știți?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru symona234):

Fiindcă e un păcat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E păcat pentru toți, apai pentru unul care e teolog.

| AdioTPU a răspuns:

Da și se aplică tuturor, atât fete cat și băieți. Sexul se face doar după căsătorie.
1 Timotei 4:12
"Nimeni să nu-ți disprețuiască tinerețea, ci fii o pildă pentru credincioși: în vorbire, în purtare, în dragoste, în credință, în curăție".

| Ganderoaica a răspuns:

Nu au voie, de aceea le vin multe ispite ca să-și înceapă viața sexuală și face vreo câteva pasiuni pentru niște fete, care îl pot duce în păcat și pe el, dar și pe ele.

| DEVdani a răspuns:

Viata sexuala in afara legamantului de casatoriei este PACAT!

1. Dumnezeu a creat relația sexuala pentru reproducere.

2. Dumnezeu a creat relația sexuală pentru asigurarea unitatii între soț și soție și pentru consolidarea acestei unități.

3. Relația sexuală este pentru a oferi bucurie și împlinire partenerului legământului de căsătorie.

Dumnezeu a creat relația sexuală pentru bărbat și femeie în cadrul căsătoriei!

Dumnezeu interzice categoric relațiile sexuale în afara căsătoriei.

Exodul 20:14
Să nu preacurveşti.

Relațiile sexuale în afara căsătoriei te spurcă și necinstesc căsătoria.

Dumnezeu spune:

Evrei 13:4

Căsătoria să fie ţinută în toată cinstea, şi patul să fie nespurcat, căci Dumnezeu va judeca pe curvari şi pe preacurvari.

Curvie este orice relație sexuală între persoane care nu fac parte dintr-un legământ de căsătorie.

Dacă cel puțin una din persoanele implicate într-o relație sexuală face parte din alt legământ de căsătorie,
aceasta relație deja este preacurvie.

Dumnezeu spune că în aceeași măsură va judeca și pe curvari și pe preacurvari.
Deci, orice relație sexuală întreținută înaintea căsătoriei îți va necinsti căsătoria și va necinsti patul vostru conjugal,
adică relația voastră sexuală.

1. Dumnezeu a creat relația sexuala pentru reproducere

Acesta este motivul cunoscut și recunoscut de multi oamenii.

La crearea primului bărbat și a primei femei, Dumnezeu a zis:

Genesa 1:28

Creșteți, înmulțiți-vă, umpleți pămîntul, și supuneți-l; și stăpîniți peste peștii mării, peste păsările cerului,
și peste orice viețuitoare care se mișcă pe pămînt

Porunca "înmulțiți-vă" implică unirea fizică, fără care nu poate fi conceput un copil.
Una din opiniile greșite răspandite printre oameni, cum am spus la introducere,
este că relația sexuală ar fi rezultatul căderii oamenilor în păcat.
Vă atrag atenția că pasajul citat este scris în primul capitol al cărții Genesa,
iar căderea omului în păcat s-a întîmplat doar la Genesa capitolul 3 si deci,
sexul nu este un rezultat al căderii omului în păcat ci este creat de Dumnezeu,
care a făcut pe om parte barbatească si parte femeiască.
Totuși, este adevărat despre căderea omului în păcat că s-a reflectat mult asupra manifestărilor sexualității lui.

Dacă reproducerea ar fi unicul scop pentru care a creat Dumnezeu relația sexuală,
atunci oamenii ar avea dreptul să aibă relații sexuale doar pentru reproducere și orice altă unire fizică între soți și soție
ar fi fost calificată drept păcat.
Cu părere de rău, sunt și oameni care cred aceasta din pricina necunoașterii Cuvîntului lui Dumnezeu sau a cunoașterii foarte limitate.

2. Dumnezeu a creat relația sexuală pentru asigurarea unitatii între soț și soție și pentru consolidarea acestei unități

După ce a creat Dumnezeu femeia și cînd a adus-o la bărbat, el, Adam a zis:

Genesa 2:23

Iată în sfîrșit aceea care este os din oasele mele și carne din carnea mea!
Ea se va numi "femeie" pentru că a fost luată din om.

În următorul verset, Dumnezeu vine cu o concluzie foarte importantă care stabilește cum vor fi relațiile între soț și soție și zice:

Genesa 2:24

De aceea, va lasa omul pe tatăl său și pe mama sa, și se va lipi de nevasta sa, și se vor face un singur trup.

Fraza "se va lipi" se referă în primul rînd la relația sexuală:
și această relație va consolida unitatea dintre soț si soție,
care trebuie sa fie superioară oricărei altei relații, inclusiv și relației care o are fiecare om cu părinții lui.
Tocmai din acest motiv,
Dumnezeu spune în Epistola I a lui Pavel către Corinteni că relația sexuală este o datorie pe care o au soții
și iată cum trebuie să fie îndeplinită această datorie:

1 Corinteni 7:2-5

Din pricina curviei, fiecare bărbat să-și aibă nevasta lui, și fiecare femeie să-și aibă bărbatul ei.
Bărbatul să-și împlinească față de nevastă datoria de sot, și tot așa să facă și nevasta față de bărbat.
Nevasta nu este stăpînă pe trupul ei, ci bărbatul.
Tot astfel, nici bărbatul nu este stăpîn peste trupul lui, ci nevasta.
Să nu vă lipsiți unul pe altul de datoria de soți, decît doar prin buna învoială,
pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea;
apoi să vă împreunați iarăși, ca să nu vă ispitească Satana, din pricina nestăpînirii voastre.

Relația sexuală cimentează și întreține unitatea dintre soț și soție și Dumnezeu nu permite nimănui
să folosească această relație pentru a manipula partenerul,
ci fiecare să înteleagă că este o datorie sfîntă pentru bărbatul și femeia căsătoriți să ofere și să întrețină
o relație sexuală frumoasă cu partenerul care a încheiat legămîntul de căsătorie.
Nu este secret pentru nimeni că în cele mai multe cazuri, motivul divorțului este tocmai faptul că unul sau ambii parteneri
nu realizează datoria de soți care o au și nu-și îndeplinesc această datorie, chiar dacă în fața judecății, invocă alte motive.

3. Relația sexuală este pentru a oferi bucurie și împlinire partenerului legământului de căsătorie

În cartea Deuteronom, Dumnezeu a dat această lege cu privire la căsătorie:

Deuteronom 24:5

Cînd un om va fi însurat de curînd, să nu se ducă la oaste, și să nu se puna nici o sarcină peste el;
să fie scutit, din pricina familiei, timp de un an, și să veselească astfel pe nevasta pe care și-a luat-o.

Primul an în casatorie este anul cînd se pune temelia relației între soț și soție,
temelia acelei unități pe care o vrea Dumnezeu să o aibă ei pe tot parcursul vieții.
Și pentru că unitatea familiei este temelia pentru bunăstarea și siguranța fiecărui om și a națiunii întregi,
Dumnezeu cere să fie protejată familia și să i se dea prioritate.
Vă dați seama, chiar și în timp de război, cînd țara era în pericol,
Dumnezeu cerea sa fie respectată această lege și bărbatul de curînd căsătorit să nu meargă la război.
Este deosebit de important să vedem motivul pentru care spune Dumnezeu că un bărbat de curînd căsătorit
să nu meargă la război – pentru ca "să veselească astfel pe nevasta pe care și-a luat-o".

Unirea fizică este acel aspect sacru al căsătoriei unde partenerii pot să ofere cu pasiune bucurie și împlinire unul altuia,
acesta este planul lui Dumnezeu pentru unirea fizică în căsătorie.

Aceste trei motive, pentru care a creat Dumnezeu unirea fizică, ne fac să înțelegem bine de ce este Dumnezeu atît de categoric cînd spune:

Epistola către Evrei 13:4

Căsătoria să fie ținută cu toată cinstea, și patul să fie nespurcat, căci Dumnezeu va judeca pe curvari și pe preacurvari.

Domnul Isus sa te binecuvanteze cu mantuire si sa te lumineze cu lumina lui!

Ioan 8:12

Isus le-a vorbit din nou şi a zis:
Eu sunt Lumina lumii; cine Mă urmează pe Mine nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii.

Ioan 14:6

Isus i-a zis:
Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

| suntserios a răspuns (pentru DEVdani):

Tu si cand faci sex, tot dupa indicatii din carti?

| DEVdani a răspuns:

Omul degeaba studiaza teologia, nu il ajuta cu nimic!

Omul trebuie sa citeasca Cuvantul Lui Dumnezeu si sa il studieze!

Preotii nu Implinesc Cuvantul Lui Dumnezeu, ei urmeaza cultul ortodox si traditiile inventate de omul muritor, care nu te ajuta cu nimic, doar te duc in IAD!

Suntem mantuiti prin Domnul Isus, nu prin oameni si lucrurile materiale!

ii recomand la fata, sa studieze Biblia si sa se casatoreasca FECIOARA cu un om care slujeste pe Domnul Isus, cu inima si cu FAPTE REALE, adica POCAINTA!

| symona234 explică:

Daca știe cineva care este preot sau știe sută la sută regulile astea nu doar din capul lui ..cineva care cunoaște aceste legi sau care s-a confruntat și ea sau el cu aceeași situație

| symona234 explică:

Știu că e păcat... Eu întrebam daca cineva care a absolvit facultatea asta daca ar vrea să devină preot trebuie sa respecte regula asta? Lăsăm la o parte restul oamenilor