| Genessis a întrebat:

Ce parere aveti despre fetele care nu vor sa intretina relatii intime cu prietenii lor pana la casatorie, chiar daca iubesc?

18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu putem blama pe cineva dacă așa îi este educația, morala, etc.
Fiecare își are concepția sa despre viața sexuală, din toate punctele de vedere, toate la un loc trebuie să producă o potrivire în caz contrar nimic nu se lipește.
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Ceva normal. Fete cu capul pe umeri. Dragostea nu consta doar in sex.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Daca iubesti o persoana la modul romantic, TREBUIE sa intretii relatii intime pentru a-i arata asta, DAR trebuie sa faci si gesturi de alta natura pentru a-i arata iubirea. O relatie fara sex nu e o relatie.

Asta NU inseamna ca trebuie sa faci sex cu cineva la cateva ore dupa ce-ai decis ca vrei sa incerci sa ai o relatie cu acea persoana. La varste mai mici, 13-14 ani de exemplu pot trece daca e intr-adevar iubire si unul sau doi ani pana cand cei doi se simt intru totul pregatiti pentru asta.

Baietii care la varste mici preseaza fata sa faca sex cu ei POATE ca stau cu ea doar pentru sex. De la o anumita varsta insa, ca sa formezi un cuplu cu cineva doar ca sa va plimbati de mana pe strada e putin cam masochist.

Sub nici o forma nu ar trebui ca un cuplu sa astepte pana la casatorie sa faca sex. Dintr-un motiv foarte simplu care vad ca va scapa in mod intentionat din cauza unor preconceptii religioase invechite. Pentru ca nu stii pur si simplu daca te vei potrivi cu acea persoana in pat. Sa luam cateva ipoteze - el nu e in stare sa va satisfaca, sau ea e mai frigida iar el un tip pasional, nu se potrivesc la dinamica sau la preferintele in pat. Toate astea nu duc decat la inselat si la divort.

Parca voi fetele ii dati mereu din gura ca baietii trebuie sa va faca fericite. Ei bine dragelor o relatie asa cum am mai zis e cel putin 50% bazata pe sex, e modul in care, da da auziti bine, se manifesta sentimentele intr-un cuplu, unul din cele mai importante moduri dupa sau alaturi de comportamentul partenerului. Daca asteptati pana dupa casatorie sa faceti sex si ala nu-i in stare sau nu va potriviti sau nu e ea in stare, ce-o sa faceti?

Mi se pare o tampenie, dar in definitiv fiecare e liber sa faca ce doreste. Ma intristeaza insa mentalitatile astea de acum doua secole. Treaba voastra.

| Genessis explică (pentru AlexanderAdrian):

Nu e vorba ca e o mentalitate de acum nu stiu cate secole. Insa lucrurile se pot schimba pe parcursul unei relatii, casnicii, etc. Oamenii pot invata sa se conformeze, sa incerce sa se schimbe si de ce nu, in bine. Insa, consider ca, prima data e ceva special, ceva care iti defineste natura ta ca persoana, care iti defineste felul de a fi. Trebuie sa fie cineva special, cineva de care tu esti sigur. Durata lunga a unei relatii nu surprinde neaparat solidaritatea ei, trebuie sa simti asta cu tot adancul fiintei tale. Intr-adevar, sa presupunem ca sexul este o modalitate prin care iti poti arata iubirea, dar nu e singura modalitate. Si de ce pentru fiecare lucru trebuie sa demonstrezi ceva? Sexul ar trebui sa fie privit ca pe un simbol al unei iubiri, nu ca pe o necesitate fiziologica. Trebuie sa cunosti, sa cercetezi, sa simti anumite lucruri, pentru a deveni matur si pentru a fi pregatit pentru tot ce iti rezerva viata. Consider ca asta e dovada cea mai clara de iubire pe care o poti oferi cuiva (prima data). Niciodata nu poti cunoaste un om suficient de bine, pentru ca oamenii se vor schimba mereu in aparenta, influentati de mediul inconjurator. Insa daca ceva te retine, daca nu cunosti destul de bine persoana de langa tine, este mai bine sa iti asculti inima, pentru a nu avea mai tarziu remuscari, mustrari de constiinta, cel putin in cazul unei fete.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Genessis):

Sexul E o necesitate fiziologica, daca nu era nu te nasteai.
In al doilea rand sexul e metoda principala de a arata iubire intr-un cuplu. Ca vor unii sau altii sa tot idealizeze iubirea, s-o faca pana cand o sa devina de-a dreptul isterici. Stii ca in general fara sex persoanele devin agitate, isterice, in fine.

In rest perfect de acord cu toaaaate cliseele expuse de tine, da prima data e special ce sa-ti povestesc, habar n-are nici unul ce face, pe fata o doare de o ia dracii, ii mai curge si sange, el isi da drumul prea repede, ce sa zic, e demential.

Repet, singurul lucru pe care il combat e povestea cu facut sex doar dupa casatorie. E o imbecilitate.

| Genessis explică (pentru AlexanderAdrian):

Rectific. Sex cu persoana speciala*, nu neaparat sex in noaptea nuntii. Pentru ca automat daca simti ca cineva e special si ca merita toata atentia ta, i-o vei acorda. Si inca ceva...Eu nu am facut sex si nu ma consider : "isterica, agitata, frivola sau ceva", sunt o persoana absolut normala. Si probabil ca avem perspective morale diferite. Nu cred ca voi privi vreodata sexul ca pe o necesitate fiziologica. La naiba cu asta, e o modalitate sincera si frumoasa, nu o dorinta nestavilita, care arde in mine intr-o forma exuberanta. Care e diferenta dintre oameni si animale? Oamenii AR TREBUI sa stie ce inseamna rabdarea si stapanirea de sine, pacat ca nu prea stiu.
Si reiau problema. Bineinteles esti baiat, ai orgoliu, ai mandrie, tinzi sa crezi ca poti avea orice atata timp cat iti doresti asta. Insa, daca prietena ta ar fi facut asta cu 3-4 inaintea ta, care probabil au fost relatii cu o durata destul de mare, cum te-ai simti? Daca nu te-ar deranja, ai tot respectul meu. Dar acum depinde foarte mult si felul in care te simti, daca esti sau nu esti pregatit. Nu doar sa ai in vedere obiectivul ca "trebuie" si atat. Fiecare e liber arbitru pe viata lui.

| DNSK a răspuns:

Dar o sa vreau sa le vad pe alea ce sunt nesatisfacute in pat. sa le vad daca mai sustin ideea ce sex dupa casatorie

| OnuOnulică a răspuns:

O părere bună rar fete aşa happy mie mi-ar place să cunosc una care să fie aşa.

| AtateaConditii a răspuns:

Pe vremea bunicilor asa era normal, dar in zilele de astazi te oferi ori si cui. Sunt fete serioase care isi testeaza iubitii si bine fac. Daca vrei sa te distrezi o faci cu unu si dupa aia il arunci dar daca vrei un baiat serios ca sa iti faci viata alaturi de el numai asa il poti testa.

| Sociopat a răspuns:

Bravo lor.Ratiunea bate instinctul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de parere ca trebuie sa fie tare ambitioase si rabdatoare, sa reziste batailor de cap. Curajoase!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parere foarte buna.

| Claudes a răspuns:

Normal asa se face, depinde de religie. Nu trebuie neaparat sa intretii relatii intime cu cineva ca sa-i arati ca il iubesti. O seara placuta!

| aishastefi8 a răspuns:

Mi se pare normal. Daca iubesti o persoana nu trebuie sa intretii relatii intime pentru a-i arata asta. Daca el este mai mare decat ea este firesc sa ii ceara si sa o ''ameninte'' ca se va desparti de ea daca nu o face sau ca daca nu o face inseamna ca nu o iubeste. Daca el nu intelege, oricat de mult l-ai iubi, ar trebui sa il lasi sa plece pentru ca virginitatea e un lucru important in viata unei fete.

| Genessis explică (pentru aishastefi8):

Da, asa este, ai dreptate. Insa multe persoane inceteaza pe zi ce trece sa mai spere si sa mai astepte acea persoana potrivita, gandindu-se doar la efemeritatea lucrurilor, doar la dorinta lor personala. Punand presiuni asupra cuiva, nu creeaza decat confuzie, incertitudine asupra propriei tale persoane. Insa, ma uimesc persoanele care au uitat ce inseamna taria de caracter, au uitat sa priveasca in ei insisi si sa realizeze ce isi doresc ei cu adevarat. Iar in spatele unei temeri, stau ascunsi si uita incet-incet de persoana care obisnuiau sa fie.

| aishastefi8 a răspuns (pentru Genessis):

Exaact! Multi sunt disperati sa gaseasca o persoana potrivita pentru ei.Sunt doua categorii de oamen:cei care asteapta sa vina cineva si pentru ei si cei care incearca sa fie cu multe persoane pana o gaseste pe cea potrivita si mi se pare foarte buna prima categorie...eu de acolo fac parte

| Marioss a răspuns:

Rare astfel de persoane. Dar Sunt Foarte Prețioase și NU Trebuie Redpinse ori Judecate.

| Bruuuuuuuuuh a răspuns:

Old-fashioned.
Este frumos.
In orice caz, decat c...a, mai bine o fata cuminte.
Oricum, fetele virgine au fost si vor fi mult mai apreciate de oricine decat fetele inconstiente care se lasa prea devreme. si ma refer, prea devreme (13 ani-14 ani, cunosc persoane)
Tot respectul pentru acele fete.
Mai rar in zilele noastre.
Cat despre,, chiar daca se iubesc''. Daca se iubesc, el o va intelege pe ea. Si pentru el, cu siguranta, este un moment special momentul in care se intampla..deoarece este primul barbat din viata ei. Ceva ce ii leaga si mai mult si pe viitor le ofera siguranta in viata de cuplu.
Jos palaria in fata acelor fete, sau, de ce nu, in fata acelor baieti.
happy