| Rock8839 a întrebat:

daca esti gravida si faci sex neprotejat mai poti ramane insarcinata sau se face numai cu prezervativ? Daca da de ce ca doar esti insarcinata?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ovul este fecundat de catre un spermatozoid si astfel devine o sarcina, dupa trecerea a circa 8-10 zile aceasta noua forma de viata se implanteaza in ''captuseala'' existenta pe peretele uterului denumit endometru prin asa numitul proces de nidatie. Imediat dupa implantare, ovulul incepe sa se dezvoltarea si sa cresterea cu ajutorul hormonilor, pana in momentul in care se transforma si devine embrion care dupa o dezvoltare de 38 de saptamani (aproximativ noua luni) de la concepere, devine un copil complet dezvoltat si este gata/pregatit sa fie nascut. In toata aceasta perioada care incepe din luna de formare a sarcinii si pana cu inca 2-3 luni dupa nasterea copilului, femeia NU mai are ciclu menstrual si din acest motiv menstruatia Nu se mai produce in urmatoarele 11-12 luni. In perioada lunilor in care femeia este insarcinata NU se mai poate forma o noua sarcina fiindca uterul este ocupat de sarcina care se dezvolta deja. In toata perioada de sarcina, uneori chiar pana in ultima saptamana, femeia poate sa intretina contacte sexuale neprotejat fara nicio retinere. Probabil ca aceste explicatii oferite te vor face sa intelegi modul prin care se formeaza si ia nastere o noua forma de viata. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Teoretic nu ai cum sa ramai insarcinata de doua ori, adica sa apara in aceeasi sarcina doi embrioni cu date de conceptie diferite. Sunt in lume cazuri extrem de rare deci nu e chiar imposibil. Nu e necesar sa se foloseasca protectie pe timpul sarcinii daca exista un partener stabil. Poate doar in cazul in care exista teama ca ii transmiti copilului diversi germeni /microbi desi dopul cervical care sigileaza intrarea cervixul pana in momentul nasterii /dilatarii are rolul de a proteja fatul.

| 90210 a răspuns:

Au existat cazuri, dar foarte putine