| kiatres56 a întrebat:

daca luna trecuta mi-a intarziat o zi menstra din cauza tratamentului cel putin asa mi-a zis asistenta, si n-am avut contacte luna asta ar trebui sa-mi vina normal nu?
Mi-a venit pe 26 acum 2 luni si luna trecuta pe 27

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se considera ca NU poate exista ciclul menstrual ''perfect'' a carei lungime ca numar de zile sa fie pe perioade mai lungi de timp in mod constant excat acelasi. Se admite ca si in cazul celui mai bine reglat ciclu pot sa apara mici abateri de +/- 1 sau chiar 2 zile din cand in cand, fiindca in fiecare organism uneori pot sa se produce si mici dereglari ale activitatii hormonale. Reiese ca in cazul tau este foarte posibil ca menstruatia sa inceapa ori in data de 26 ori in 27 August deoarece totul depinde daca ciclul a fost programat hormonal sa aiba 30 sau 31 de zile lungime. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada de timp, ca numar de zile cuprinsa intre prima zi de pornire a 2 menstruatii consecutive, reprezinta 1 CICLU menstrual complet. Fiecare ciclu menstrual este format din 4 perioade distincte dupa cum urmeaza :
1.) CICLUL MENSTRUAL incepe cu 1 perioada de sangerare-MENSTRUATIE care poate avea intre 2-3 sau 7-8 zile,
2.) fiind urmata de o perioada cu un numar variabil de zile (depinde de lungimea ciclului menstrual), care reprezinta asa nimita perioada de INFERTILITATE RELATIVA a ciclului.
3. ) urmeaza cea de-a 3-a si anume PERIOADA FERTILA care are durata ''fixa'' de 6-7 zile cea in care se produce OVULATIA
4.) urmata de PERIOADA LUTEALA a ciclului menstrual (ultima) care reprezinta PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE cu o durata intotdeauna fixa de 14 zile.
Singura perioada in care se poate forma sarcina este cea de 6-7 zile a PERIOADEI FERTILE. In primele 2 perioade adica cea in care se produce sangerarea si cea de-a 2-a a INFERTILITATII RELATIVE, d.p.d.v. teoretic formarea sarcinii este in proportie de circa 95-96% IMPOSIBILA, iar in ultimele 10-11zile adica in perioada INFERTILITATII ABSOLUTE formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA, In toate cazurile si perioadele mentionate/precizate se face referire la posibilitatea de a se putea forma sarcina doar atunci cand SPERMA este ejaculata in vagin intentionat sau din greseala. Multa sanatate!