| Lady112 a întrebat:

Buna TPU.De 3 ani tatal meu este impreuna cu o c***a, care mai are si o fata dintr-o casatorie anterioara.De 1 an s-au mutat impreuna, desigur tatal meu le-a facut apartamentul, are 2 Job-uri si le intretine pe amandoua.Sunt sigura ca ele profita de el la maxim, deoarece tati munceste, si ele stau toata ziua.Eu cu sora mea stam la mami de cand s-au despartit parintii.Inainte sa o intalneasca pe acea "femeie" materialista, tati chiar se interesa de mine si de sora mea.
Lucrurile s-au schimbat, iar cel putin cu sora mea vorbeste o data la cateva luni si fara macar sa-i dea un telefon sa vada cum se mai simte.
De exemplu acum un an, cand a intrat fata c****i la liceu, cu o medie injositoare de 6 si putin, tati zicea ca a intrat super bine la Mecanica.
Surorii mele cand i-a venit randul sa dea la liceu, a intrat cu 9, 35 la filologie, cu toate ca tati s-a indoit de ea si nici macar nu a felicitat-o.
Ne puteti da o idee cum sa-i despartim?
Pentru ca nu mai suport sa vad cum nu ne mai baga-n seama si pe ele le tine-n puf.
Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Problema e complexa.
In primul rand, tatal tau ar trebui sa fie responsabil pentru copiii sai. Daca nu prea mai vrea sa stie de voi insa, nu prea mai e mare lucru de facut.
Ar fi totusi interesant de stiut in ce conditii s-a despartit de mama voastra si daca mai e posibil, sa incercati sa-i impacati, daca nu cumva ea are deja pe altcineva.
Dar eu mai vad o nuantza aici. Tu nu vorbesti despre dragoste pentru tatal tau ci mai mult de invidie pentru faptul ca nu va da voua banii, ci le da alorlalte. E posibil ca el sa fi simtit asta si din acest motiv sa se fi indepartat de voi, iar aleia i-a fost usor sa-l "imbrobodeasca".
Una peste alta, daca tineti neaparat sa-i despartiti, iar sa se impace cu mama voastra nu se poate, puteti sa-i inscenati curvei despre care vorbesti, un amantlac. Vorbiti cu un amic sau angajati pe cineva care sa incerce ceva cu ea sau sa pretinda in fata tatalui vostru ca are o relatie cu ea. Dar mi-e greu sa cred ca veti reusi asa ceva...e mai mult scenariu de film ce spun eu aici. happy

| WooLove a răspuns:

Trista povestioara dar, nu stiu este destul de complicata si tot ce trebuie sa faci este sa vorbesti cu tatal tau sa vezi ce si cum. Alta solutie nu cred ca o sa gasesti momentan... sincer imi pare rau vezi tu nu toate sunt ROZ pe cat pare la unele persoane. Iti doresc tot binele din lume si incerca sa vorbesti cu tatal tau daca esti tu cea mai mare... Succes

Răspuns utilizator avertizat
| nekokami a răspuns:

O idee de cum sa-i desparti?¿Scuza-ma dar cine te crezi sa te gandesti la asa ceva?¡Din cate am inteles tatal tau e divortat de mama ta. Daca el vrea ca actuala sotie sa stea acasa si el sa munceasca asta e treaba lui nu?¡Unicul lucru pe care l-am inteles din "povestea" ta e ca esti super geloasa de noua familie pe care si-a intemeiat-o.Eu in locul tau asi incerca sa stau de vb cu el, sa ii spun ce am pe suflet si sa ascult ce are si el de spus.Mai lasa copilariile si maturizeaza. Daca mama ta nu se baga, cu ce drept te bagi tu?¿

| tigersss a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun eu sunt in aceeas situatia dar nu se va mai intoarce la mama ta trebuie sa ii accepti accea "sotie"
bafta

| alexutza1183 a răspuns:

Tatal tau face ce considera el ca este mai bine nu trebuie sa te va bagati in relatia lor, dar nu te gandi ca lui ii este usor ca a pierdut-o pa mama ta...trebuie sa isi refaca viata nu v-a ramane toata viata singur, vorbeste cu el si spune-i toate stea incearca sa ii deschizi ochii nu sa ii desparti (oricum nu vei reusi deoarece sunt adulti in toata firea)...succes!

| DakotaXOXO a răspuns:

Uita-te la filmul "Capcana pentru parinti".

| marcosava a răspuns:

Uite el cand nu o sa mai aiba bani curva o sa plece. Sigur se va intoarce la mama ta!