| kiatres56 a întrebat:

de cateva luni am o problema,imi este foarte frica sa raman insarcinata de aceea in fiecare luna in timpul perioadei fertile ori nu faceam sex ori ne protejam,doar ca ciclul meu s-a dereglat. A inceput sa vina mai devreme sau mai tarziu depinde de situatie,problema e ca au existat unele contacte dar nu in perioada fertila care au fost, dar ejacularea a fost in afara vaginului si stiu ca nu e o variana care sa te ajute mult dar dupa acte eu mai mergeam la baie si faceam pipi. Problema mea e ca am avut o infectie si am tratat-o doar ca au ramas urinarile dese, gen 4 ori pe zi sau 5 depinde, mai exista si cazuri in care beau multa apa si mananc fructe cu constistenta mare de lichide. As dori sa stiu ca aceste lucruri sunt normale si ca nu exista sanse sa fiu insarcinata daca menstruatia a intarziat doar o zi si a durat destul de mult adica 4 5 zile cu scurgeri normale si cheaguri. Plus ca mai vedeam in toaleta cheaguri nu doar cand ma stergeam sau ma schimbam, as dori niste sfaturi sa ma linistesc.
Mai am o problemuta si nu vreau sa fiu criticata pentru asta dar nu vreau sa fac test de sarcina pentru ca imi este foarte frica sa arate pozitiv ca nu stiu ce sa fac in caz ca e pozitiv. Nu as vrea sa o spun mamei ca ea e genul care nu ar renunta la asta

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul menstrual este destul de dereglat sau neregulat in acel caz se intretin numai/doar acte sexuale protejate fiindca formarea unei sarcini devine destul de posibila. Din descrierea ta, reiese ca menstruatia a inceput ''practic'' aproape la timp si fiindca s-a si desfasurat pe o perioada normala de 4-5 zile, se poate aprecia/considera ca NU exista o sarcina instalata in uter. Din acest motiv pentru linistea ta sufleteasca, iti poti face testul de sarcina pe baza urinei fara ezitare si/sau retinere, deoarece in mod foarte sigur rezultatul va fi NEGATIV. Acceseaza urmatorul link si citeste explicatiile privind rostul, rolul, si toate avantajele oferite de testerul de ovulatie care foloseste saliva din gura, in vederea determinarii precise a perioadei fertile si a ovulatiei. https://www.tpu.ro/......-poate-ca/
Multa sanatate!