| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca am facut sex neprotejat in timpul perioadei fertile dar nu am ejaculat e posibil sa ramana însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, din orice sau practic chiar si...din nimic asa cum cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) intruna dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. Fiindca nu ai prezentat informatiile strict necesare cum ar fi; data la care a inceput ultima menstruatie, data intretinerii sexului si tipul ciclului menstrual, adica REGULAT sau NEREGULAT, intr-o astfel de situatie formularea unui raspuns cert si catusi de cat si precis si corect, din pacate NU se poate oferi in acest moment.
Daca ai fi stiut/cunoscut aceste lucruri ai fi fost scutita de teama si ingrijorarea manifestata in acest moment. Multa sanatate!

| Roberrt21 explică (pentru corbulalbrosu):

Ultima dată i-a venit in 9 are ciclu regulat de 30 zile si am facut sex ieri dar nu am ejaculat in ea

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Roberrt21):

Fiindca ai afirmat ca ciclul menstrual are mereu lungimea de 30 de zile, asta inseamna ca ovulatia are loc in cea de a 16-a zi a ciclului, adica in acest caz 09.12 + 16 zile = 25.12 astazi. In concluzie actul sexual de ieri (din 24.12) a avut loc in cea mai ''fertila'' perioada a acestui ciclu. Daca esti sigur/convins ca ai reusit sa-ti retii perfect ejacularea, in acel caz intrebarea ta este inutila, ilogica fiindca nu exista nici un motiv de ingrijorare.

| Roberrt21 explică (pentru corbulalbrosu):

Am simtit ca vine m-am oprit după care am continuat oral si am ejaculat si a iesit o cantitate mare presupun ca e bine si sigur ca nu am ejaculat in ea odata ce e cantitate mare

9 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca te-ai masturbat inainte de a face sex si a ramas sperma pe canal, este posibil sa fi ramas gravida.

| Catrice a răspuns:

50%

| Andreeush a răspuns:

Exista sanse.

| Adi88 a răspuns:

Nu, sunt șanse ff mari dar o probabilitate exista cat de mica. Daca ea e in perioada care trebuie si a fost o scurgere cat de mica exista sanse da ff mici 20 % asa ca nu cred ca a ramas. Cel mai bine foloseste prezervativul

| Secret5 a răspuns:

Există șanse să rămâi datorita faptului că există lichidul dinaintea ejaculari, acum nu îmi amintesc cum ii spune, dar este de ajuns un singur spermatozoid să ajungă in vagin pentru a rămâne însărcinată

| mihaistefan16p a răspuns:

Sunt sanse foarte mici, nu ar trebui sa-ti faci probleme. dar pe viitor sa incercati sa va protejati