| BlueViP a întrebat:

Deci, sunt cu un baiat de 5 luni si totul ontre noi merge foarte bine, se comporta foarte frumos cu mine, are grija de mine ca de un copil si imi spune tot timpul cat de mult ma iubeste si chestii de genul. El nu e din orasul meu, e din apropiere si vine la mine zilnic. A facut si unele sacrificii sa poata veni la mine si mi-a dovedit ca ma iubeste. El era genul de golan, dar de cand e cu mine sora lui mi-a spus ca merge direct acasa de la mine si ca nici macar nu se uita la altele. Deci, problema e ca suntem amandoi foarte gelosi si ne certam din orice. Atunci cand ne certam de obicei din lucruri marunte si poate exagerez putin, nu stiu, nu pot fi obiectiva, dar el zice ca ii stric seara si ca ii fac rau asa. Ideea e ca tot timpul eu trebuie sa fac mereu primul pas spre impacare. Adevarul e ca el are niste probleme destul de grave in familie si mai multe si spune ca nu mai suporta suparari din cauza mea. Stiu ca ce imi spune nu e adevarat, dar uneori vreau sa faca el primul pas spre impacare, desi uneori simt ca asa as putea sa-l pierd. Legatura dintre noi e foarte puternica si nu vreau sa il pierd. Si mama zice ca exagerez, dar am nevoie de mai multe pareri. Niste sfaturi va rog? El nu bea, nu fumeaza si ar trebui sa fac atata caz pentru acest mic defect?

Răspuns Câştigător
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Nu are rost să vă certaţi degeaba. Lasă de la tine. Intelege-l şi arată-i că-l iubeşti happy

32 răspunsuri:
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Nu-l mai cicălii. Dă-i libertate. Orice bărbat POATE să-şi înşele partenera, doar că nu orice bărbat VREA să o înşele.
O zi bună!

| BlueViP explică (pentru KeepCalmThinkDiffrent):

L-am intrebat daca il sun prea des, sau chestii de genul si zice ca nu il cicalesc, el suna mai des ca mine. Avand in vedere ca sta cum mine aproape toata ziua, nu are cand sa ma insele

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns (pentru BlueViP):

Atunci care-i problema voastră? straight face

| BlueViP explică (pentru KeepCalmThinkDiffrent):

Ne certam din orice nimic. BIne, ca nu dureaza foaarte mult pana sa ne impacam, maxim jumatate de ora si nu a fost niciodata vorba de despartire, dar el are multe probleme si cand ne certam zice ca-i stric seara si eu trebuie mereu sa fac pasul spre impacare. Are probleme destul de mari si zice ca nu mai suporta sa-l supar si eu. Il inteleg, dar as vrea sa mai lase din orgoliu si in loc sa-mi spuna "multumesc ca-mi strici seara"sa incerce sa faca ceva sa nu opreasca cearta...

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns (pentru BlueViP):

Dacă vrei ca el să-şi schimbe atitudinea, prima persoană care trebuie să se schimbe eşti tu happy

| MisFit20 a răspuns (pentru KeepCalmThinkDiffrent):

De ce sa se schimbe? Nu vad rostul.Sa fie ea insasi dar sa abordeze alt comportament fata de el.

| BlueViP explică (pentru KeepCalmThinkDiffrent):

Intrebarea mea era: are rost sa mai pun atata gaz pe foc, sau sa las de la mine ca sa fie totul "bine". Adica atitudinea lui e perfecta pentru mine. in afara de acele mici momente in care ne certam. Nu are rost sa incerc sa schimb asta, doar sa nu mai bag in seama orice chestie mica.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns (pentru MisFit20):

Nu e nevoie să mă contrazici sau să mă completezi. La acelaş lucru m-am referit şi eu.

| BlueViP explică (pentru KeepCalmThinkDiffrent):

Nu te-am contrazis, dar am vrut sa stiu daca la asta te refereai. Schimbarea de atitudine poate fi interpretata in multe moduri.

| MisFit20 a răspuns (pentru BlueViP):

Asa vezi tu atitudinea lui, nu lasa de la tine pentru ca vei lasa mereu.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns (pentru BlueViP):

Fii mai atentă, comentariul despre a mă contrazice pe mine era destinat lui MisFit20, nu tie :*.

| BlueViP explică (pentru KeepCalmThinkDiffrent):

A, acum am observat:*

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns (pentru BlueViP):

Nu are rost să vă certaţi degeaba. Lasă de la tine. Intelege-l şi arată-i că-l iubeşti happy

| DracusorImpielitat a răspuns:

Nu mai lua in seama lucrurile marunte decat daca te deranjeaza foarte mult. Si cand ii spui asta nu exagera, ii spui frumos, ca o gluma. E pacat sa il pierzi.

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa fii mai rezonabila cand vine vorba de motivele de cearta. Poate daca nu ai mai exagera si nu ai mai cauta cearta din orice motiv va fi si el mai intelegator si va mai lasa si el de la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar parea ca ai tendinta sa vezi doar defectele altora.
il pierzi, nu-l pierzi da nu-ti place nu stiu ce. daca te iubeste va face pasul, scurt pe doi.

| BlueViP explică (pentru anonim_4396):

Nu am tendinta sa vad doar defectele, ca asa nu as rezista intr-o relatie, dar recunosc ca am tendinta sa exagerez!laughing

| Demonull a răspuns:

Abia 5 luni...sa vezi cand trece anul, sau anii o sa ajungeti sa ma urâți daca deja aveti certuri.Am trecut si eu prin acestea, sfatul meu este sa nu te consumi.happy

| BlueViP explică (pentru Demonull):

El spune ca daca o sa ma mai consum atat si nu o sa-i acceot orgoliul o sa ajung sa il urasc... Duntem impreuna de un timp scurt, dar as putea spune ca intalnindu-ne zilnic am trait mai mult decat altii intr-un an (nu ma refer la chestii perverse). Cred ca ma consum prea mult...

| Demonull a răspuns (pentru BlueViP):

Pai da, avand in vedere ca odata si odata tot o sa va despartiti acum iti macini neuronii degeaba.

| BlueViP explică (pentru Demonull):

Prefer sa fiu putin mai optimista.

| Demonull a răspuns (pentru BlueViP):

La 5 luni da, mai vorbim peste doi ani laughing

| MisFit20 a răspuns:

Gelozia inseamna pe deoparte iubire dar si nesiguranta, nu esti sigura ca il poti pastra, daca esti sigura ca te iubeste, nu ai de ce sa simti nesiguranta, incercati sa vorbiti mai mult cand sunteti impreuna, spune-i ce te deranjeaza si el la fel.Primul pas spre impacare? Dar cine greseste? Daca va despartiti din vina lui si tu faci primul pas spre impacare, nu e oke. Keep Safe,

| BlueViP explică (pentru MisFit20):

Nu ne despartim, doar ne certam si in momentele alea pare atat de rece... Nu gelozia e problema, problema e ca el e prea orgolios si nu vrea sa ma linisteasca pe mine. Adevarul e ca el are multe probleme si mi-a zis ca sunt un copil care are tot ce vrea si daca as intelege cum e viata cu adevarat nu l-am mai supara. Mentinez ca am vorbit cu mama si ea i-a dat dreptate.

| MisFit20 a răspuns (pentru BlueViP):

Si daca esti copil ce? El nu te cunostea inainte sa va cuplati, nu stia ca esti mai copilaroasa.El isi spune ca esti copil, mama ta ii da dreptate, vezi... toti te vor matura, dar tu ce iti doresti pentru tine? Nu uita destinul si felul de a fi tu ti le alegi. Ai grija ce faci pe mai departe:*

| BlueViP explică (pentru MisFit20):

Nu ma critica, mi-a spus de multe ori ca ii place felul meu de a fi si ca i se pare adorabil felul in care ma comport. El ma rasfata, dar ideea e ca si el si mama sustin ca eu nu il inteleg pe el, pentru ca nu stiu cum e sa ai probleme,

| BlueViP explică (pentru MisFit20):

Nu il deranjeaza cum ma comport eu, nici pe el nici pe mama si nu imi reproseaza asta. Chiar spune ca i se pare adorabil felul in care ma comport. El si mama sistin ca din cauza ca sunt un copil nu il inteleg.

| MisFit20 a răspuns (pentru BlueViP):

Fi implicata activ in problemele lui, si discuta cu el pentru a gasi o solutie. El va aprecia cu siguranta ca ii esti aproape.happy Cati ani ai?

| BlueViP explică (pentru MisFit20):

Am incercat si asa am ajuns sa fiu singura la care ii spune problemele si apreciaza. Eu am 17 iar el 19.

| Ankutzaaa a răspuns:

In povestea ta, ma regasesc eu!
Si eu incerc sa nu mai fiu asa geloasa, uneori reusesc, uneori nu prea...
Oricum timpul le va rezolva pe toate...

| BlueViP explică (pentru Ankutzaaa):

Problema generala nu e gelozia, ne suparam din lucruri marunte.

| Capriciu a răspuns:

Multa gelozie nu este deloc ok, aceasta poate duce la despartire si suferinta, da in oarecare masura gelozia arata ca te iubeste, insa nu trebuie prea multa.Incercati sa nu mai fiti atit de gelosi daca va iubiti atit de mult cum spui tu inseamna ca puteti face acest lucru si vorbiti despre problema asta in doi sa ajungeti la un punct comun. Bafta!

| stefystefanya a răspuns:

Nu mi se pare ok ca va certati mereu. prea multa cearta si neintelegere duce la despartire, si nu cred ca vre-unul din voi vreti asta. U ite ce zic eu: sa il asculti si pe el din cand in cand (preferabil mai des) si sa iti spui si tu parerea dar si el tot odata. Vei vedea ca el va intelege ca tu il iubesti si ii vrei binele.Dar numai daca nu vei mai pune atata presiune pe el. happy