| lovehurts a întrebat:

desi am avut prima menstruatie pe 01.06.2010 nu mi-a venit la timp am citit ca imi poate intarzia asa ca m-am calmat, dar astazi pe data de 19.07 am simtit o durere ingrogitoare de burta incepe sa ma doara de jos si urca pana la nivelul sanilor, chiar si aseara m-a durut si de dimineata am vomat...ma doare ingrozitor. mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala deci consider ca e imposibil sa fiu insarcinata.ma simt ciudat de parca as avea gripa.imi simt burtica grea de parca as fi balonata, desi nu sunt si ma doare capul. simptomele pe care le am sunt specifice sarcinei. stiu asta dar e imposibil.imi vine menstruatia sau e din alte cauze? daca DA cum pot face sa nu ma mai doara? Atunci cand mi-a venit prima menstruatie nu am simtit nici o durere, nu m-a durut burta, nimic. numai ca 2 zile inainte am fost foarte obosita si am dormit 2 zile la rand incontinuu(37 din 48)Ce se petrece? Mama mi-a zis ca vrea sa ma duca la ginecolog. mie imi este cam frica pentru ca desi nu am avut contacte sexuale m-am masturbat si mi-am introdus di diferite lucruri in vagin.imi e frica sa nu spuna ca nu mai sunt virgina.Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| roxy_2350 a răspuns:

Posibil. am si eu o prietena care patea la fel ca tine. cel mai bine mergi la medic si ii explici care sunt simptomele, caci el e in cea mai mare masura sa iti prescrie ceva. eu iau de obicei Ketonal sau piafen.

| roxy_2350 a răspuns:

Incearca sa ti ceva cald pe burta, o perinutza sau o sticla de jumatate de litru umpluta cu apa calda. eu folosesc perinutza si merge, te linistesti, iti mai trece putin.

| gabitza144 a răspuns:

Parerea mea e sa nu fi insarcinata doamne fereste cel mai bine ar fi sa consulti un doctor si sai explici simptomele tale, am mai auzit ca daca e sa fi insarcinata o sati mai vina ciclu si in perioada aia ceva timp am citit si pe net si eu iti zic ca sa stii deci cel mai bine e sa te duci la un doctor bun si sa ii spui totul ca el stie mai bine asta te sfatuiesc eu. Dar pe de alta parte sa nu fi insarcinata (daca sti ca tiai inceput viata sexuala) e posibil sa fi ramas de te doare burta, ai vomitat si o sa mai urmeze si alte simtome de genu acesta daca ar fi sa fi ramas, eu stiu ca daca e sa ramai gravida simptomele sunt:voma, dureri de burta, ameteli, etc.si trebuie sa te gandesti si la varianta asta nu? nu se stie niciodata si daca nu vrei surprize cel mai bine ar fi sa iei in calcul toate variantele posibile, am citit mai demult pe net si scria acolo ca daca ramai gravida prima data nu iti mai vine ciclu si mai incolo o sa-ti vina iar si sa nu te inseli dupa chestia asta adica daca ar fi sa ramai doamne fereste si sa-ti vina cicul dupa tu o sa crezi ca nu esti pentru ca ti-a venit asa ca du-te la doctor si explica-i toate simptomele tale.bafta si sper sa nu fie asa cum cred eu. mult scces pa pa sper ca ti-am fost de folos

| lovehurts explică:

Mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala, deci ma gandesc ca nu e nici vorba de o eventuala sarcina

| princess87 a răspuns:

Stai linistita ca o sa iti vina