| Dianaaaaaioanaaaaaa a întrebat:

Este posibil sa ai menstruatie peste sarcina? Care este diferenta intre menstruatia normală si cea peste sarcină?

12 răspunsuri:
| DanaDaniellllla a răspuns:

Nu este vreo diferență și este posibil sa ai menstruație peste sarcină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

De unde aberația asta? Arată un articol de unde ai extras aceste informații

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi la ginecolog și vei afla răspunsul. Menstruație peste sarcină este un lucru normal și se poate întâmpla oricui. Pune mâna pe carte

| TaniaIuliaok a răspuns:

Da, există așa ceva. se numește,, sangerare de implantare'' sau,, sangerare de nidație''

sunt mari diferențe între sângerarea de nidație și menstruația, cum ar fi:

- sângele este foarte puțin și este maroniu ( sângerare de nidație)
- durează o zi sau două ( sângerare de nidație )
- nu ai crampe, cheaguri de sânge pe absorbant.

menstruația normală este astfel:

- ține între 3-8 zile
- culoarea sângelui diferă ( de la maroniu deschis la inchis, roșu aprins până la roșu inchis, negru, diferite nuanțe de roz)
- ai crampe, cheaguri de sânge, te mai doare capul

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un cat se poate de categoric : NU.
Te sfatuiesc sa accesezi si sa citesti cu atentie urmatoarele 2 raspunsuri (din multe alte raspunsuri) insa doar cele care sunt oferite de MEDICI ginecologi reputati, in privinta acestei ''gogorite'' imbecile si cu totul aiuritoare postate de niste agarici ageamii dobitoci, lipsiti de cele mai elementare cunostinte medicale, care in ultima vreme pur si simplu a ''napadit'' aceasta categorie de pe TPU.
MENSTRUATIA IN SARCINA – mit sau adevar?
Autor articol : Dr. Raluca Hera,
Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC

Descriere, explicatie, comentariu :

,, Exista mitul potrivit caruia unele femei inca au ciclu menstrual si in perioada sarcinii. Medicii demonteaza acest ''mit'', explicand ca in realitate este imposibil ca o noua ovulatia sa aiba loc dupa ce femeia a ramas insarcinata. Insa, pot sa existe unele sangerari care uneori pot fi confundate cu menstruatia.
Menstruatia poate sa apare numai in cazul femeile care NU sunt insarcinate. Din momentul in care s-a format si instalat sarcina in endometru, activitatea ovarelor este oprita temporar pe perioada celor 9 luni de sarcina.
Cu toate ca intr-adevar exista cazuri in care este posibil sa apara unele sangerari in timpul sarcinii, acestea nu sunt provocate de ciclul menstrual. Sunt de alta origine si nu au legatura cu sarcina
https://doc.ro/......sau-adevar

Sau in urmatorul comentariul in aceasta privinta a medicului :
Dr. LAURA STIRBU
Absolventa Facultatii de Medicina Generala, UMF Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca, Promotia 2014. Rezident Obstetrica-Ginecologie in Köln, Germania.
Menstruatia Si Sangerarea Peste Sarcina

Am vazut destule intrebari pe acest site in legatura cu tema propusa, puse de femei totusi speriate de ideea unei sarcini cu tot cu prezenta lunara a menstruatiei. Medicii va recomanda sa rasuflati usurate pentru ca posibiliatea este destul de mica, iar daca frica persista efectuati un test de sarcina.

Cauzele sangerarii peste sarcina,

Fluctuatiile hormonale – pe intreaga perioada de sarcina cantitati mari de hormoni regleaza impresionant de bine starea mamei si fatului; insa pana se ajunge la acel echilibru optim, uneori la inceputul sarcinii organismul nu poate sa se adapteze perfect si unele femei experimenteaza o falsa menstruatie, de cantitate redusa fata de normal in zilele in care de obicei trebuia sa aiba loc menstruatia; aceasta sangerare are loc doar in prima luna.
https://www.contraboli.ro/menstruatia-si-sangerarea-peste-sarcina/
Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil, dar asta se intampla rar, sa ai o sangerare micuta in prima luna de sarcina, care poate fii interpretata uneori, ca ciclu' peste sarcina.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fetitele de 14 ani ca tine, care nu au habar cum se poate ramane insarcinata si ce este "ciclul peste sarcina", sunt invitate sa nu raspunda la aceste intrebari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu exista ciclu peste sarcină. Este o sângerare în sarcina și i-am spus că e diferit de menstruație, s zis ca nu este nicio diferența, este o sângerare de nidatie, care durează 2 zile și are o culoare mai închisă și se oprește brusc, nu exista o menstruație normală în timpul sarcinii, se poate în prima luna dacă și rămas gravidă cu putin timp înainte de menstruație ca menstruația să fie normală.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am mai explicat ca, tu nu ai voie sa comentezi la probleme de femei, fiindca ai doar 14 ani si inca nu stii cum se ramane gravdia.
Fac aluzie la topicul unde ne intrebai daca poti raamne insarcinata cu apa murdara din cada!
Fii cuminte si raspunde doar la intrebarile de scoala si joaca, aoclo unde stii si lasa te rog problemele femeilor, in seama adultilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

laughing documentează te și observi ca asa este cum am spus eu! Și uite ca am comentat, pentru ca stiu. Și unde scrie ca nu se poate?,, În apă calduta spermatozoizii trăiesc câteva minute și este posibil să ajungă la intrarea în vagin" - dintr-un articol! Nu zice nimeni ca e Imposibil.
,, Fii cuminte " - laughing nu sunt? crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am zis apă murdară laughing
Am zis dacă cineva a ejaculat în apă și am clatite cada și am pus altă apă să fi rămas spermatozoizii pe fundul cazii, sau oriunde prin cada și Boom.
Ați editat răspunsul laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cada murdara cu apa curata = apa murdara!