| madalinutza a întrebat:

iti mai poate veni menstruatia daca ai ramas insarcinata? si daca da cum iti dai seama daca este menstruatie normala sau menstruatie peste sarcina?

5 răspunsuri:
| madalinutza explică:

Ok Felys.mie mi-a venit acum ciclul si e la fel ca si lunele trecute..nu e nici mai mult nici mai putin e tot asa tot intre 5-6 zile m-a tinut... diferenta a fost ca mi-a venit ciclul mai repede cu 8 zile straight face

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Cu siguranta poate venii inca un ciclu peste sarcina, mie mi s-a intamplat asa de am crezut ca am nascut prematur si de fapt copilul a fost normal, spre norocul meu a fost o sarcina dorita, altfel...totusi nu mi-am dat seama ca a fost ciclu peste sarcina,este destul de asemanator cu ciclul normal,desi se pare ca e ceva mai putin, totusi cred ca ai observat ca nu exista doua luni absolut identice, asa ca eu zic ca nu prea poti sa iti dai seama daca e ciclu peste sarcina sau nu e sau este totusi un ciclu normal, ideal ca sa nu stai cu frica faci test de sarcina, ala este garantat

Răspuns utilizator avertizat
| Keith a răspuns:

Iti vine menstruatia chiar daca esti insarcinata, dar de fapt nu e menstruatie ci este ovulul fecundat care s-a implantat in mucoasa uterina si o confunzi cu menstruatia. Daca esti insarcinata, menstruatia dureaza mai putine zile decat de obicei si in plus se vad schimbarile in corpul tau daca esti insarcinata, si nu iti mai vine menstruatia in lunile ce urmeaza.Bafta!