| DeliaCute a întrebat:

Este vorba despre un băiat mai mare cu un an ca mine din altă clasă. El tot iesea pe hol și se tot uita la mine, câteodată fugea în clasa când mă vedea.Mi-am făcut curaj și i-am dat mesaj cu "bună" dar m-am panicat și i-am zis ca nu e ptr el și el a răspuns cu 2 semne de întrebare și cu un emoticon :/așa care înseamnă confuzie, dezamăgire oarecum.A așteptat cam vreo saptamana să mă prindă singură la școală și mi-a zis "ai greșit destinatarul ăă" și îmi zâmbea eu l-am ignorat. O prietena comuna (el nu stia ca si euh sunt prietena cu ea )l-a intrebat daca are iubita si el a zis "nu dar e o fata (numele meu ) care mi-a dat mesaj si dupa cd l-a intrebat daca ma place el a schimbat subiectul si s-a inrosit. După mi-am cerut scuze și l-am întrebat tot pe fb ce face și el "nimic.o..." (nu am înțeles ce a vrut să spună )..Intre timp el a aflat ca sunt prietena cu fata aia si ea l-a intrebat daca ma place si dl zicea ca nu si cica sunt prea mica(scuza stupida, e mai mare cu un an ) si zambea cand zicea asta. După o prietenă de a mea a țipăt vineri ca îl plac dar el nu a auzit însă nu știam ca nu a auzit și i-a dat mesaj și i-am zis ca ce a zis ea e adv dar el nu a știut despre ce vorbesc și i-am zis ca nu mai contează și el zicea ca tot zic ca nu mai contează dar vreau să îi spun ceva ...am lasat-o baltă.o prietenă s-a dus azi la el și i-a zis "vreau să vb cu tn " și el "despre (numele meu)? " și ea a aprobat însă el a zis ca nu vrea să vorbească despre asta și s-a înroșit și s-a rușinat.zicea ca nu mă place și zâmbea. Prietenii lui când au auzit l-au luat cu forță la mine în clasă și l-au adus la mine, el era tot roșu și stătea în față mea și zâmbea cu privirea în jos iar nimeni nu zicea nimic..prietenii lui îl țineau cu forta dar când a scăpat a fugit. (țin să precizez ca l-a mai plăcut anul trecut o față de la mine și la ea au venit și si-au bătut joc de ea și au râs dar la mine nu a fost deloc așa și la ea nu l-au luat cu forță pe el cum au făcut la mine...). Credeți ca mă place? Am ceva de făcut în situația asta?

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cati ani aveti, 9? Hai maxim 11... La varsta asta ar trebui sa va preocupe joaca NU dragostea! Dragostea este pentru adulti nu pentru copii!

| OldSoul a răspuns:

Daca-ti place de el, du-te-n... si intreaba-l, se vede ca e un fatalau vai de... lui, si nici tu nu esti mai prejos de el, (chiar va potriviti as putea spune) ai pun intrebarea asta de nenumarate ori, crezi ca daca o pui in fiecare zi se va gasi cineva sa-l intrebe daca te place? Sau ce asteptari ai.
Nu mai amana inevitabilul, du-te odata si intreaba-l, daca mai stai mult cu intrebari despre baiatu asta crezi ca se va schimba ceva? Crezi ca putem face noi ceva in locul tau?
Nu!
Daca mai stai mult si amani inevitabilul o sa ajungi sa pui intrebarea "Imi place de un baiat de mult timp... dar acum a intrat intr-o relatie cu alta, credeti ca ma place? Credeti ca mai am sanse?"

Deci repet, fa-ti curaj, du-te si intreaba-l, alta sansa nu ai, e totul sau nimic.
Nu mai amana inveitabilul ca tot tie-ti faci rau.

| raluk27 a răspuns:

1. Nu mai folosi intermediari. Nu te ajută cu absolut nimic.
2. Ca a zis, eu i-am zis ca nu i-am zis cand am zis dar totusi am zis ce-am zis, ca daca el nu mi-a zis, eu i-am zis. Nu am înțeles nimic! Foloseste fraze cu subiect si predicat.
3. Daca nu esti dispusa sa mergi pana la capat, de ce te mananca in c*r sa ii dai mesaj, si dupa sa te sucesti ca nu e pentru el.
4. Nu mai discuta viata ta cu colegii.
5. Renunta la infantilisme de scoala generala si spune-i tu personal, direct ca il placi. Daca e reciproc de bine, daca nu, treci mai departe. Nu te mai bălăcări!