| datesraluca a întrebat:

Exista tratament sau ceva pentru femeile frigide? Eu nu simt nicio placere in timpul actului sexual si ma gandeam ca sunt frigida, un ginecolog m-ar putea ajuta, sau?

Răspuns Câştigător
| Contrast a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci la ginecolog cu problema ta, pentru ca bariera ta catre placere nu este de domeniul fizic ci psihic. Apeleaza la un psiholog, el va sti ce sa faca, undeva in copilaria ta sau in alta perioada a vietii tale ai suferit o trauma, la care subcontientul tau a declansat un zid de autoaparare.
Cand vei descoperi cauza vei sti sa tratezi suferinta.
Fii puternica si mult curaj, nu va fi usor dar va fi o lupta castigata!

8 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Eu zic ca te stresezi un pic cam mult.vezi actul sexual ca o tortura si ca nu pe ceva placut care sa te relaxeze...probabil ai din trecut niste idei preconcepute despre sex pe care nu le poti depasi... sad

| Emeraude a răspuns:

Problema ta e mai mult de ordin psihic, ginecologul te poate ajuta doar pe plan sexual si eventual, cateva sfaturi.
Sfatul meu este sa evitati monotonia in cuplu, incercati de fiecare data ceva nou, inedit, astfel vei descoperi si ce-ti place. A doua varianta ar fi sa schimbi partenerul, poate el este de vina.
E insa bine de retinut ca nu toate femeile au orgasm in pat, asa ca nu trebuie sa te simti complexata din cauza acestui aspect.
Discuta si cu un sexolog!
Succes, pa-pa!

| Emeraude a răspuns:

@raluk: Nu neaprat "de vina", ci pur si simplu nu sunteti compatibili. Nu e exclus, insa daca mergeti la psiholog/sexolog, poate aflati!happy

| adrian_3467 a răspuns:

Pfff numai prostii iti spun oamenii asthia...in primul rand trebuie sa te intreb cand ti-ai inceput viata sexuala, cat timp a trecut si cati ani ai... daca toate se reduc la varsta mica si incepatoare in ale sexului trebuie sa iti reamintesc ca tu chiar daca pari apta pentru sex probabil nu esti. Odata cu trecerea timpului, discutand cu partenerul ce iti place si ce nu, experimentand incet anumite lucruri vei percepe altfel iar disconfortul care il simti acum se va transforma in placere. Enjoy

| Alëxąndŕą a răspuns:

Nu simti pentru ca nu it place

| BOGDAN a răspuns:

Incearca altu si daca simticeva placere il schimbi... eu asa zic

| datesraluca explică:

Multumesc Emeraude pentru sfaturi... dar nu vreau sa imi schimb partenerul pentru ca il iubesc, e posibil sa fie si el de vina?

| datesraluca explică:

@adrian: am 21 de ani si mi-am inceput viata sexuala de 1 an si cateva luni.