| aanonimm a întrebat:

Ce este exact frigiditatea? Sunt frigida daca nu simt nici un fel de placere in timpul actului sexual?! Adica tot ce pot simti este un orgasm clitoridian, insa din momentul penetrarii nu mai simt nimic... poate o durere de stomac si o stare de nervi ca nu se mai termina odata totul... Este vb. de frigiditate, sau daca nu, ce este? Multumesc.

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu cred că e vorba de frigiditate în cazul tău. E mult mai uşor să obţii un orgasm clitoridian decât vaginal (doar că ei nu prea înţeleg asta). Încearcă nişte poziţii care să stimuleze clitorisul. Poziţia misionarului este foarte bună din punctul ăsta de vedere. Trebuie să îţi descoperi corpul, să afli ce îţi place. Încearcă să discuţi cu partenerul şi să vă descoperiţi corpul şi zonele erogene unul altuia. Succes!

11 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ar putea fi si monotonia, dar si "nuanta" ca poate tu doar consimti, nu si arzi de dorinta de a-l avea si simti in tine. si el ar putea fi putin satul de tine, daca nu schimbati pozitiile si dezmierdarile. preludiul e ok?! un pahar de vin rosu inainte cu 20 de minute, pentru relaxare, etc. ar mai putea fi si altele, daca nu astea!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mulţumesc!

| 31957319 a răspuns:

Ai incercat si cu alt partener? Sa nu fie asta o cauza. Poate esti plictisita, si de aceea nu mai are efect.

| scumpikkk a răspuns:

De obicei, insa, marea majoritate a femeilor frigide au dorinta sexuala, dar nu pot ajunge la satisfactie. Lipsa de satisfactie sexuala le lasa pe unele femei indiferente, altora insa le creeaza tulburari nervoase uneori trecatoare, alteori permanente.
Exista o frigiditate fiziologica la inceputul vietii sexuale, ca si o frigiditate datorita in parte durerilor produse de primele raporturi, care dispare cu timpul. Cauzele frigiditatii pot fi atat de natura organica (malformatii genitale, tulburari hormonale), cat mai ales de ordin psihic (lipsa de dragoste pentru sot, teama de actul sexual, de sarcina etc).
O cauza frecventa este neglijarea de catre barbat a preludiului actului sexual, ca si lipsa de experienta sau impotenta acestuia. Tratamentul va consta in educatia sexuala a ambilor soti, in investigarea cauzelor (organice si psihice) si inlaturarea lor.

| SCUFY a răspuns:

Problema nu cred ca este la tine ci la cel ce iti da senzatia asta...schimba-l sau spune-i exact ce vrei sa-ti faca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vorba de o chestii psihologica care trebuie depasita. Pina la a-ti incepe viata sexuala te-ai masturbat excesiv si dupa acea in lipsa unui posibil partener si mintea ta nu mai concepe actul decit la nivelul clitoristului.Nu o mai face. Vorbeste cu partenerul asteapta vreo 2-3 saptamini, fara sa te masturbezi, pina simti ca nu mai rezisti si da-i carbuni. Dar vorbeste cu partenerul sa nu fie numai o data si gata. O data de toata noaptea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce ti-a spus kittyalexandra, ce ar mai fi de zis? O sa-ti spun ca pe la 16 ani am auzit ceva la un nene "nu exista barbat impotent, ci doar femeie proasta si nu exista femeie frigida, ci doar barbat prost". Nu o lua in sensul rau, este vorba de felul in care partenerul te cunoaste si stie sa te faca sa te simti bine. Dupa oarece vreme de convietuire in cuplu, ajungeti sa va cunoasteti corpurile, el deja iti stie zonele sensibile, ce iti face placere si ce nu... Well, in principiu cam asta ar fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti pentru ca nu te relaxezi suficient altfel esti normala.incearca si cu altcineva cu fiecare barbat e altfel

| aanonimm explică:

"Ai incercat si cu alt partener?" Sas : sa nu ma intrebi de ce te-am notat cu stupidwinking!

| aanonimm explică:

Harciog e chestia ca nu am avut nevoie de a ma masturba, fiindca el mereu mi-a stat alaturi... posibil monotonia,,,, in fine, numai e ca prima data, meniul

| aanonimm explică:

Multumesc si eu tuturor pentru. rasp., in mod deosebit felicit pe kittyalexandra - ce a pus pct. pe "i"!
Sa auzim numai de bine, Jessy happy