| Magdalena234 a întrebat:

happy

Vreau sa fac o poveste de dragoste pe facebook (pagina de facebook). Dar vreau sa fie mai speciala! Ce idei aveti? Nu vreau sa imi dati povestea, doar sa imi spune'ti cum sa fac sa fie mai speciala, sa nu fie ca toate celelalte, sa inceapa personajul principal cu o descriere si sa nu aiba nici un defect, sa fie tot timpul o piti care strica tot.

Nu vreau asa, vreau sa fie altfel. Idei?

Dau FUNDA pentru raspunsul cel mai complex si frumos. happy

Răspuns Câştigător
| MariaHorran a răspuns:

Sa incepi exemplu : -Mama, mama! Trebuie sa ne mutam in Florida neaparat! Sandra, a spus ca se muta acolo, trebuie sa ne mutam si noi!
-Bella, ce ti-am zis acum 5 minute?
-Ca nu mergem. Dar Sandra.
-Niciun un dar Bella Kesha Resfkey! M-am saturat si eu.
-Off mama.

Este seara. Am un jurnal. Acest jurnal l-am primita azi de la Sandra (prietena mea) :
Draga jurnalule.
Buna! Eu sunt Bella! O fata de 16 ani. Locuiesc in Marea Britanie Londra. Acest jurnal este primit de la cea mai buna prietena a mea, Sandra. Ea si parintii ei au desci sa se mute in Florida, iar eu as vrea sa ma mut cu ea, dar parintii mei nu vor. Offf, nu stiu ce sa spun. Scuza-ma, eu nu mai am tata, doar mama nu vrea... Nu am frati si nici surori. Eu si mama locuim la bunici. Sunt blonda, parul lung, ochii portocalii (stiu, ciudat), intotdeauna cu un zambet fals. Nu sunt tocilara, dar nici proasta. Sunt in clasa a XI-a.Va fii ziua mea pe --- (pui tu). Uff, cred ca acum viata mea va fi plictisitoare :p.
Noapte buna!

Cu drag, Bella.

Sper ca iti place, funda?
Eu am dat idei, poti sa schimbi. :*

14 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Fii originală, că de aia ești admină sau ce naiba sunteți pe acolo.

| Magdalena234 explică (pentru h3r):

Eu voiam sa stiu doar ce parere aveti, poate sunt si scriitori pe aici, evident se pricep la povestiwinking Si am spus SFATURI nu am cerut POVESTEA, am cerut doar sfaturi pentru a ma ajuta la o poveste perfectawinking Daca nu iti convine, DUTE UNDE VREI dar nu aicihee hee De aia sunt INTREBARI sa RASPUNDE'TI nu sa va dati destepti :*

| h3r a răspuns (pentru Magdalena234):

:*

| lulugabi a răspuns:

Pai un baiat frumos de bani gata foarte cuminte nu avea o prietena si a gasit o fata pe nume Clara(sau cum vrei sa o numesti tu). Peste 2 zile de intalniri au decis sa fie impreuna. Dupa un timp baiatu a aflat ca ea este o prostituata si nu ia mai raspuns la telefon. Apoi el a gasit o fata superba cu un chip angelic era fata perfecta pentru el.Parintii ei erau morti si locuia singura.Si prostituata ii dadea mereu mesaje baiatuli si nu il lasa in pace.Ei au decis sa se casatoreasca si au facut nuntaa si curva aia le facea farmece sa se desparta si chiar si in ciuda faptului ca mereu relatia lor s-a clatinat dragostea lor a fost mai puternica decat orice farmec facut.

Si o dezvolti tu, acesta ar fi un rezumat.happy

Sper ca te-am ajutat big grin

| Magdalena234 explică (pentru lulugabi):

Deci, am zis ca nu vreau povestea, eu vreau sfaturi cum sa fac sa fie o poveste reusita happy

| Girl555 a răspuns:

Hmm..despre 2 iubiti care au fost impreuna 9 luni bune, fata s-a plictisit de el dupa aceste 9 luni pentru ca nu ii prea dadea atata atentie cat ar fi vrut, el era cu lucrul., si i-a zis ca e mai bine sa puna punct. fata a inceput sa aiba o relatie noua, dar si baiatul. el a cautat`o dupa ceva timp si i-a zis ca sa se impace ea nu a vrut pentru ca era atasata deja de noul iubit, el a mai incercat ceva timp dar fara rost. amandoi erau si sunt in relatii diferite au 10 luni cu noi iubiti, (fata cu un alt baiat, iar baiatul cu alta ) desii acum fata regreta ca nu a acceptat sa se impace acum, dar e adevarat ca prima iubire nu se uita! asa cum e si cu Prima iubire, sau cu Marea iubire! big grin sa imi lasi fb sa vedem despre ce poveste pui : D

| Magdalena234 explică (pentru Girl555):

Deci, voi nu ati inteles intrebarea happy. Eu am multe idei. Ce vreau de la voi sunt sfaturi. Adica cand incep, sa nu incep cu o descriere sa incep altfel. Nu vreau sa fie o ptit care strica tot.Sa fie altcineva.Intelegi? happy

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Magdalena234):

Esti cam capricioasa. Nu mai bine iti fac eu o povestire fara semne de punctuatie, iar tu doar le corectezi. Am castiga timp amandoi.

| Magdalena234 explică (pentru ViseleSmulgGratii):

raised eyebrows Mda, daca nu iti convine ceva eu iti spun frumos PAPA!hee hee

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Magdalena234):

Tie nu-ti convine ce ti-am propus; "PAPA!hee hee"

| anonimousgirl13 a răspuns:

Pai poti sa faci ceva de genu': EL e un baiat popular si frumos, care se crede cel mai tare si crede ca poate obtine orice si toate fetele ar vrea sa fie cu el. EA e o fata obisnuita, simpla, care s-a saturat sa auda peste tot de el. Cumva ei ajung sa se cunoasca, dar la inceput nu se suporta, apoi incetul cu incetul se indragostes unul de altul. El poate fi dintr-un grup de baieti populari. Cam aiurea ce zic eu aici, asa-i? Ma cam plictisesc si eu. Nu prea cred ca te ajuta la ceva, da' poate iti vine o idee. Cand reusesti sa scrii poti sa imi arati si mie, daca te rog.

| Magdalena234 explică (pentru anonimousgirl13):

E bine, dar eu vreau sfaturi pentru o poveste reusita. happy

| Selagea_Alexandra_1995 a răspuns:

Http://www.wattpad.com/myworks/27563733-idei-de-povesti

Cauta aici. E o carte de-a mea de pe wattpad.

| Popescus_Marcus_1986 a răspuns:

Cred ca am inteles ce doresti si am sa-ti dau cateva sfaturi dar sa nu te ratoiesti la mine daca nu iti place.
- incearca ca personajul sa fie din punct de veedere legal mai diferit.
- incearca sa marchezi o decadere al personajului principal sau ale unor personaje secundare (exemplu ar fi din cel mai bun sa ajunga cel mai rau)
- incearca o conspiratie pentru peronajul principal.
- incearca sa faci un personaj negativ extrem de inteligent dar in acelasi timp si nesanatos mintal.
- incearca ca personajul principa sa predea stafeta (gen un tip iubeste o fata dar moare apoi personajul principal devine fata in astptarea altui baiat...).
incearca sa-i atribui niste principi morale (negative sau pozitive) personajului principal.
- incearca sa folosesti limbaj licentios
- incearca ca universul (lumea, tara, cartierul, orasul, comuna...) fictiv sau real in care se petrece actiunea sa fie intr-un impas moral ce depaseste cu mult limita bunului simt.
- incearca sa ai un personaj principal plictisitor, comun, monoton dar sa fie transformat de un alt personaj (negativ, pozitiv, secundar...) sau de un incident or bucurie.
- incearca sa faci o poveste cu picioarele pe pamant.
- incearca sa nu iti bati joc de personaje( incearca sa fie prostia personajelor doar la suprafata)
- incearca a ta poveste sa lase un gust bun in capul cititorilor de exemplu sa aiba interes pentru un lucru comun cu majoritatea oamenilor dar in acelasi timp sa le dea si sfaturi despre cum ar putea obtine lucruri, cum ar fi bani, femei, barbati, faima si respect introducandule in moduri directe sau indirecte facand rost de aceste informati de pe net, enciclopedi, documentare ori sfaturi de la alte persoane.
- pentru ca esti la inceput nu incerca ceva _super_ unic dar in acelasi timp incearca sa le schimbi parerea cititorilor asupra lumi astfel incat sa le intaresti spiritul moral.
Ei bine sper ca te-am putut ajuta si iti astept parerea.
Incearca sa mai ceri opinia si pe alte forum-uri.