| cristoceaioan a întrebat:

ii rog doar pe cei seriosi si care vor sa ma ajute sa citeasca asta, daca esti mitocan, mitocana sa stii ca ai mai sus o sageata pe care scrie back, apasa acolo! Problema e in felul urmator:am 22 ani si nu pot scapa de masturbare, ma masturbez de cand ma stiu, uneori chiar si de 3, 4 ori pe zi uitandu-ma la filme porno, alteori ma pot abtine si saptamanii fara a ma masturba, fac asta din obisnuinta si pentru ca imi provoaca placere dar cu toate astea vreau sa renunt, am citit despre efectele negative si chiar eu insusi ma simt lipsit de vlaga si fara chef de nimic dupa ce ma masturbez, parca imi pierd toata energia, stiu ca nu este bine nici din punct de vedere moral, iubita nu am pentru ca nu vreau, nu vreau sa imi bat joc de ea si sa o folosesc doar ca pe un obiect sexual, nu pot iubi frumos datorita acestei patimi, ce pot face? M-am spovedit de atatea ori dar nu m-am putum opri din a ma masturba, pur si simplu sunt dependent, ajutati-ma!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gaseste-ti o oculatie care sa-ti monopolizeze timpul si care sa te oboseasca. Crede-ma, ca daca muncesti greu 16 ore pe zi, nu mai ai timp si chef de masturbare.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Efectele sunt normale.De ce nu încerci să găseşti o fată care să te înţeleagă? Şi să te ajute? Doar tu singur poţi scăpa de lucrul ce te macină.Nu te mai uita la filme XXX,lasă deoparte revistele deocheate,schimbă-ţi activităţile zilnice, caută-ţi ceva de lucru, să ai majoritatea timpului ocupat.Şi vei vedea că treptat vei scăpa de asta.

| CoquineNoire a răspuns:

Cred ca si in timp ce te spovedeai faceai laba.
ia stropeste sub forma de cruce de 3 ori cu busuioc inmuiat in aghiasma peste daravela, ca sigur e posedata, cu siguranta acel spirit nelinistit va iesi.
daca vei ejacula, fii sigur ca l-ai "scuipat" afara.

| Acadeeeaa a răspuns:

Pana la urma fa-ti o prietena cu care o poti face.
Sa stii ca este normal sa te masturbezi. Incearca, atunci cand iti vine sa te masturbezi sa te duci pe afara, sa te plimbi sa suni pe cineva, nu stiu dar sa-ti ocupi timpul cu altceva, si vei uita!
Sper ca te-am putut ajutaa.

| ThePunisher a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te apuci de un sport ceva. Fa flotari, genuflexiuni, orice. Iti ocupi si timpul, si iti obosesti si corpul, iar astfel nu vei mai simti nevoia de masturbare atat de acut. E chestie de vointa pana la urma. Nu e anormal sa iti descarci tensiunea sexuala prin masturbare, dar odata ce ajungi sa faci asta de 3-4 ori pe zi, e clar ca trebuie sa iei o pauza. Ai incercat sa apelezi la un psiholog?

| petitdreamer a răspuns:

Salut... Nu esti singurul care are aceasta problema. Pur si simplu cauta ceva de facut. Ocupa-ti timpul cu ceva. nu te mai gandi la asta, si vei vedea ca trece. Nu te chinui sa ramai singur sa nu ai ce face. Eu asta fac. Imi ocup timpul, nu ma gandesc la asta, si merge. Dar la plictiseala ma mai masturbez.

| ana_2324 a răspuns:

Pai cand mai vrei sa faciasta dati una dar nu in p***a! si abtine-te! trebuie sa te poti abtine!

| denisa_2911 a răspuns:

Esti dependent pentru ca nu vrei cu adevarat sa renunti.Ar trebui sa iti gasesti o prietena,sa o iubesti, sa o respecti si asta vine de la sine, nu inseamna ca iti bati joc facand dragoste cu ea.Asta e un lucru cat se poate de normal.Iar daca constiinta ta nu te lasa sa te opresti ...no comment.Ai putea sa faci alceva in afara sa te masturbezi,ai putea gasi lucruri importante pe care sa le faci, iti v-a atrage atentia, ai 22 de ani,ce meserie ai? datu la laba? scuze expresia,dar ma enerveaza faptul ca zici ca nu te poti opri,nu exista in viata asta NU POT doar NU VREAU. Daca vrei cu adevarat,incearca,ce vrei sa ajungi? Nu vrei o familie,copii, cariera? Vrei sa practici ce faci acum? De ce? Lucrezi undeva? Nu ai prieteni? Fa-ti! Iesiti in cluburi, agata gagici! mai pe romaneste.De 3-4 ori pe zi? Fa ceva! nu sta! Iti distrugi viata, vei ajunge un nimeni! Sper ca te-am ajutat.

| mogosan96 a răspuns:

Incerca sa nu mai faci asta! daca ai sp ca poti sa te abti 2-3 saptamana cred ca poti si 2-3 luni... si fa-ti o prietena e mai bine! deact sa-ti faci laba nu mai bine faci sex?

| doctorandus a răspuns:

Dorinta de a renunta la masturbare constituie ideatie bizara, recomandarea mea e sa discuti aceasta chestiune cu un medic psihiatru.

| gabita123_6175 a răspuns:

Incearac sa te gandesti cand vrei sa faci asta la ceva naspa.gen ceva ce et scarbeste mult.