| anonim_4396 a întrebat:

Este ok daca renunt la masturbare definitiv? Ma masturbez de la varsta de 8 ani, doar ca atunci cand eram mic o faceam foarte rar, acum ma masturbez si de 4 5 ori pe zi, am devenit dependent si urasc asta.

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca "urasti" asta,atunci te vei opri singur,numai ca n-o sa prea poti.
Daca ai o viata sexuala fiziologica,exista o sansa,dar obisnuinta e a doua natura a omului si fie bun,fie rau,e foarte greu de renuntat la un obicei.
Incepe cu pasi mici,spune nu de cateva ori pe zi si incearca sa rezisti,fa-ti un program,gandeste-te "o las pe seara cand o sa fiu singur si relaxat in pat la caldura",umple-ti timpul si mintea cu tot felul de alte lucruri,vezi filme,gateste,croseteaza,citeste, gaseste orice nebunie care iti poate abate gandul de la obsesia ta!
Nu e nimic rau in a te masturba, sa stii, atat cat nu devine o obsesie. Obsesia, dependenta nu aduc nimic bun...doar un sentiment de dezamagire pe care greu il depasesti.
Incearca!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Masturbarea creste IQ si devii mai destept si ager

| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarea excesiva poate duce la probleme erectile sau neplacere cand vei avea sex cu o femeie.
Deja este onanie asta, sa stai toata ziua cu mana pe el si sa-l freci.

| Lukasssz a răspuns:

Nu, o sa iti strici tot progresul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa renunti definitiv, doar sa o faci mai rar.

| Cehoslovacia a răspuns:

Ba vezi ca daca o rupi n-are garantie happy

| YorickRosto a răspuns:

Buna.
Raspunsul tau se afla in ce urasti mai exact. Daca urasti sa te masturbezi in general, atunci te vei opri natural pentru ca nu o sa mai simti o placere in ceea ce faci. Daca urasti desitatea cu care te masturbezi, atunci, din nou, totul o sa fie natural si o sa observi ca usor usor o sa incepi sa te masturbezi mai rar.
In aceelasi timp, poate ar fi o idee sa ti faci o relatie sexuala, pentru ca aceasta se poate sa reduca din apetitul tau de laba in general.
Succes!

| doctorandus a răspuns (pentru YorickRosto):

Daca mergi la medic sau la psiholog, ei o sa-ti puna placa cu "nu-ti fa griji, masturbarea e normala si sanatoasa". Stiu asta de pe NoFap. In plasa NoFap-ului nu cad decat cei cu tulburari mintale.

| celmaiveselciumpalac6996 a răspuns:

Salut! Fa ceva productiv in locul autosatisfacerii. Sunt lucruri mai importante, de exemplu, scoala. Ocupa-te de ea! Bafta! Hai noroc!

| lorixdapanglea a răspuns:

4-5 ori pe zi? Ai prea mult timp liber.