| MirunaSunrise a întrebat:

In momentele de preludiu ale unui act sexual, e necesar prezervativul? De specificat faptul ca nu ma refer la actul in sine ci la momentele ce au loc inaintea penetrarii. Nu prea pare sa aiba logica intrebarea, dar ceea ce vreau sa stiu este urmatorul lucru: Exista posibilitatea ca in momentele de preludiu barbatul sa elimine anumite "chestii", iar tipa prin, sa zicem frecare superficiala pe penis (fara introducerea acestuia) poate lua acele chestii pe suprafara vaginui, iar mai pe urma sa fie introduse in vagin in momentul in care tipul doreste penetrarea (chiar si cu prezervativ)? multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat in timpul unui petting cat si al unui preludiu de dinaintea sexului ce va urma, majoritatea barbatilor (75-80%) elimina o secretie care reprezinta un lubrefiant numit lichid preejeculator. Acest lichid este complet inofensiv deoarece in momentul producerii nu contine spermatozoizi si din acest motiv se poate intra in contact cu el fara nicio teama de a se produce urmari neplacute. Insa daca barbatul a ejaculat mai inainte si nu a urinat intre timp, acel lichid se va amesteca cu sperma care ramane intotdeauna in uretra in urma ejacularii si astfel prin contaminare directa se va transforma in "vehicolul" care va transporta negresit spermatozoizii in afara penisului. Doar un astfel de lichid preejeculator contaminat poate provoca aparitia unei sarcini in cazul in care indiferent de modalitate va ajunge sa patrunda in vagin. Deci este nevoie de multa responsabilitate chiar si in cazul unor jocuri sexuale chiar si "nevinovate". Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| petitdreamer a răspuns:

Ceea ce descrii tu se numeste pre-ejaculare... si e cam inofensiva in preludiu, mai ales daca nu o baga... deci stai linistita, nu se va intampla nimic...

| MirunaSunrise explică (pentru petitdreamer):

Mulţumesc foarte mult!

| grab a răspuns:

Felul in care ai pus intrebarea arata ca stii sa vorbesti si sa exprimi corect problema. Bravo! happy

Ideea cu preludiul asta ar fi ca 90% e inofensiv dpdv "fecundare" sau formarea premiselor pentru asa ceva fara penetrare.

Daca tot vreti sa fie totul bine pune-(s)i prezervativul de la bun inceput si stai linistita.

| MirunaSunrise explică (pentru grab):

Sunt pe un tărâm destul de nou, îţi mulţumesc!

| grab a răspuns (pentru MirunaSunrise):

Pai in cazul asta ce sa zic, "odor de imparat", SUCCES! ca inainte mult mai este din poveste! tongue