| Gliva a întrebat:

Începând cu luna Februarie a anului 2017 am început sa iau anticonceptionale. Tratamentul cu anticonceptionale a trebuit sa il intrerup in luna Iulie pentru ca am urmat un tratament cu antibiotice pentru înlăturarea unei bacterii la stomac. Acum ma aflu in situația in care, am ajuns in luna August iar menstruația mea nu a apărut încă. Sunt conștienta ca întreruperea tratamentului cu anticonceptionale produce niște schimbari, dar pe mine ma îngrijorează următorul lucru, de unde si întrebarea pe care vreau sa o lămuresc. La aproximativ 15 zile dupa terminarea ciclului menstrual am avut contact sexual neprotejat ( precizez ca nu a ejaculat, Sunt însă conștienta de existența lichidului preejaculator). Acum ideea este ca am niște simptome mai ciudate, ma simt foarte obosita, sunt parca mai agitata, am avut niște dureri( eu am presupus ca indica venirea menstruației, dar au fost dureri foarte diferite de cele pe care le am de obicei la menstruație). Credeți ca sunt șanse sa fiu însărcinată? Imi recomandați sa fac un test de sarcina? Precizez ca toate celelalte contacte sexuale au foat cu prezervativ.
Mulțumesc. Sănătate.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Presupun ca tu prin ciclul menstrual terminat te referi de fapt la MENSTRUATIE, fiindca CICLUL tau MENSTRUAL in acest moment INCA NU ESTE TERMINAT si este in curs de desfasurare si va continua inca o anumita perioada de timp imposibil de apreciat/anticipat. Deci revenind la problema ta, daca sexul s-a intamplat precum ai mentionat :,, La aproximativ 15 zile dupa terminarea ciclului menstrual (cred ca te referi la MENSTRUATIEI) am avut contact sexual neprotejat ( precizez ca nu a ejaculat,...""reiese ca in cazul in care MENSTRUATIA a tinut presupun ca 4-5-6 zile (nu aven de unde sa stim acest lucru care este FOARTE IMPORTANT) + cele 15 zile rezulta ca sexul a avut loc in a 19-20-21 zi a CICLULUI menstrual (care incepe in prima zi de MENSTRUATIE), astfel ca prin acest calcul reiese ca sexul s-ar fi produs DUPA TERMINAREA PERIOADEI FERTILE, adica deja in perioada NEFERTILA intr-o zi in care formarea sarcinii este IMPOSIBILA chiar si in cazul in care in vaginul tau ar fi ajuns SPERMA veritabila si nu acel lichid preejaculator INOFENSIV, fiindca acesta NU CONTINE SPERMATOZOIZI. Insa aceste calcule pot fi exacte sau corecte NUMAI in cazul in care CICLUL MENSTRUAL actual ar avea caracteristica de a fi catusi de cat REGULAT si o lungime de 28-31 de zile. Aparitia acelor simptome mai deosebite probabil ca prevestesc faptul ca in curand, peste cateva zile s-ar putea porni MENSTRUATIA si sa se termine actualul CICLU MENSTRUAL. Daca menstruatia nu se porneste nici dupa trecerea a 21 de zile dea data intretinerii acelui sex neprotejat, din acel moment se poate efectua un test de sarcina fiindca rezultatul obtinut va putea fi considerat VALID/VALABIL si corect in proportiedepeste 98%. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Ralukafay a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina si daca inca esti nelamurita mergi la un ginecolog, el o sa iti spuna clar ce ai.

| andreeahtml a răspuns:

Deci după menstruație, după 13-15-17 zile apare ovulația, zile in care șansă de sarcina are un risc ridicat, cel mai ridicat din întreaga lună. Sunt 60-70% șanse să fii rămas însărcinată, dar daca ai luat anticoncepționale nu este deloc indicat sa faci un bebe în același an, îți pui in pericol sănătatea ta și a lui bebe. Este necesar să faci un test de sarcina și să consulți un medic. Nu încurajez avortul, dar în situații de genul este cel mai "sănătos" pentru tine. plus că ai luat și antibiotice. Părerea mea este că un copil în situația asta este un lucru riscant. Sa nu îmi fie luat în nume de râu, sper sa fie doar o dereglare. Există situația sa fie doar o dereglare in urma medicamentelor administrate, acum depinde.