| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut curaj si am merg la medicul ginecolog pentru un consult in legatura cu substanta maro care mi-a venit in locul menstruatie! Mi s-a depistat un chist micut. Momentan,medicul mi-a dat un tratament pentru venirea menstruatiei, ca apoi sa urmez unul pentru inlaturarea chistului(cu anticonceptionale). Ce ma ingrijoreaza este faptul ca ma doare ovarul drept, chiar si spatele tot in partea dreapta. Un remediu naturist pentru a scapa de aceste dureri? De ce am aceste dureri? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Felicitari pentru "curajul" de care ai dat dovada. Foarte multe fete de pe acest site ar fi bine daca ar citi aceasta postare si ar intelege care este rostul indemnurilor repetate de a se prezenta la consultatii ori de cate ori apar semne de intrebare privind buna functionare a aparatului genital.Mai ales dupa inceperea vietii sexuale medicul ginecolog ar trebui sa devina cel mai bun "prieten". Inca o data meriti felicitarea, cel putin din partea mea.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ţi-ai răspuns ( aproape ) singură la întrebare : durerile se datorează acelui chist ovarian :(

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Din păcate, nu prea sunt "remedii naturiste" care ( chiar ) dau rezultate în amelioararea acelor dureri...
Durerile se vor diminua când vei începe tratamentul cu AC ( sau chiar vor dispărea ).

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Tratamentul cu AC se face timp de minim 2-3 luni; iar după cel mult 3 luni de tratament, trebuie să mergi la control ( să-ţi facă altă ecografie ovariană pentru a evalua rezultatele tratamentului )!

Toate cele bune.

| Ioanaiuga a răspuns (pentru bursuc001):

Inca o intrebare: chistul ovarian, depistat conform ecografiei, poate fi confundat cu o sarcina?

| bursuc001 a răspuns (pentru Ioanaiuga):

NU poate fi confundat cu o sarcină!
Şi localizarea este alta : chistul este localizat pe/în ovar, iar sarcina este instalată în uter happy

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul la aceasta intrebare si rezolvarea afectiunii tale o poate face doar medicul ginecolog.Doar el sau un medic specialist internist se poate pronunta daca pentru vindecare este nevoie de medicamente uzuale sau te pot ajuta si anumite tratamente naturiste. Multa sanatate.

| Ioanaiuga a răspuns:

Am uitat sa mentionez:chistul se afla pe ovarul drept.