| sakura_7121 a întrebat:

ma ajutati putin in legatura cu intrebarile de pe siteul "NOI FETELE" la calculatorul menstruatiei.
1.La ce data a inceput prima ta menstruatie?
2.cate zile dureaza ciclul tau menstrual?
3.cat dureaza menstruatia ta?

Va rog sa imi explicati cam fiecare intrebare in parte. Cam ce inseamna intrebarea numerotata cu 2 si 3
PS mentionez ca am 12 ani si mi-a venit menstruatia.(ciclu)

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un ciclu menstrual incepe in prima zi de sangerare a unei menstruatii si se termina in ultima zi inaintea unei noi menstruatii. De exemplu, daca ai avut o sangerare intre 6 decembrie si 10 decembrie, iar pe urmatoarea intre 4 ianuarie si 8 ianuarie, ciclul menstrual are prima zi pe 6 decembrie, iar ultima zi pe 3 ianuarie (numara tu cate zile sun, in jur de 29, cred). Menstruatia este strict perioada de sangerare (adica cate 5 zile in exemplul ales de mine).

5 răspunsuri:
| valThina a răspuns:

1. la c data ti-a venit prima ta menstruatie adica cand a fost prima data in viata ta cand ai avut acele sangerari.si dupa raspunsul tau inseamna ca azi
la 2 si la 3 s pare ca nu poti s araspunzi de acum pentru ca: la a 2 a intrebare t intreaba cat dureaza adica intervalul dintre 2menstruatii.(daca ti-a venit in data de 10. 12. 2010 si ti-a mai venit p data d 3. 01. 2011 inseamna ca ciclul tau menstrual are 24 de zile) si la 3. inseamna cate zile sangerezi.
sper ca te-am ajutat

| Afdsa a răspuns:

Buna!

Ai pus vreo 4 intrebari legate de faptul ca ti-a venit menstruatia, in fine poate esti putin speriata dar nu ai de ce, stai linistita este ceva absolut normal.Sa iti raspund totusi.
2."Cate zile dureaza ciclul tau menstrual?"
Se refera la perioada zilelor cand ai ciclul.De obicei o menstruatie normala dureaza de la 2-7 zile, dar, dupa cum zici ca este prima data, va dura mai mult in jur de 9 zile sau chiar 10, dar nu te speria se va regla in timp.
3."Cat dureaza menstruatia ta?"
Difera de la persoana la persoana.

Cam atat, si sper ca ai inteles.
Pa, pa!

| CarMen_6610 a răspuns:

Deci intrebrea ta este?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6 cai

| hiphop a răspuns:

6 cai