| irinamariiii a întrebat:

Buna! Pe data de 18 noiembrie am luat pastila de a2a zi, ultima mea menstruație a fost pe 7 noiembrie, iar apoi mi-a venit menstruația pe 23 noiembrie, pe data de 1 decembrie am avut un contact sexual neprotejat dar fara ca el sa ejaculeze, țin sa menționez ca nu eram la ovulatie, iar la 4 zile distanta adică pe 5 decembrie din nou mi-a venit ciclul, de data asta ținându-mi 4 zile, iar in mod normal îmi ținea 5-7 zile. Mi a întârziat ciclul 4 zile așa ca mi-am pus un semn de întrebare și mi am făcut un test de sarcina ultrasensibil dar nu cu prima urina din acea zi și a ieșit negativ. Am mai citit pe internet ca poate apărea o sângerare in primele zile de sarcina și stau sa ma gândesc, dacă ultimul "ciclu" a fost de fapt asta? Am tot încercat diferite remedii pe care le am citit pe net despre grăbirea ciclului menstrual cum ar fi sa mănânci ananas, rodie, bai cu apa calda, sa iei vitamina C, niciuna nu m-a ajutat. In momentul de fata ciclul mi-a întârziat deja 7 zile dar am niște crampe foarte mici. Întrebarea mea este următoarea: Oare îmi întârzie din cauza pastilei sau exista o posibilitate sa fiu însărcinată? Țin sa menționez ca am 17 ani. Credeți ca puteam rămâne însărcinată doar din acel lichid preejaculator?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

4 iunie- 7 iulie= ciclu de 34 zile;
8 iulie- 6 august= ciclu de 30 zile;
7 august- 8 septembrie= ciclu de 33 zile;
9 septembrie- 9 octombrie= ciclu de 31 zile;
10 octombrie- 6 noiembrie= ciclu de 28 zile;
7 noiembrie- 4 decembrie= ciclu de 28 zile;

5 decembrie- 12 ianuarie (astazi)= ciclul actual are deja 39 de zile.

Inainte aveai un ciclu partial neregulat, deoarece diferentele dintre un ciclu si altul puteau depasi 3 zile, dar nu 5.
Este cat de cat ok la varsta ta, dar daca nu se va regla in urmatorul an, iar diferentele vor incepe sa depaseasca 5 zile, ar trebui sa vezi un medic.

Singura problema este ca intr-un ciclu care nu este perfect regulat nu se poate calcula perioada fertila.Pentru a intelege asta, voi lua un exemplu concret, din istoricul tau.

Ciclul 4 iunie-7 iulie a avut 34 de zile, asta insemnand ca perioada fertila a avut loc intre zilele 16 si 21 ale ciclului, ambele zile inclusiv, ziua 1 a ciclului fiind mereu si prima zi de menstruatie, in exemplul de fata, 4 iunie.
Ciclul urmator, 8 iulie- 6 august a avut 30 de zile, perioada fertila fiind intre zilele 12 si 17 ale ciclului.
Dupa cum se observa, exista o diferenta destul de mare.

Problema este ca noi stim acum aceste date, dar tu, in iulie sau august nu stiai ce lungime va avea acel ciclu si ai luat drept reper perioada fertila a ciclului anterior, perioada ce nu a coincis.

Revenind la problema ta, este clar ca ciclurile ti-au fost dereglate de pastila.In cazul in care ciclul actual va depasi 45 de zile, ar fi bine sa vezi un medic.La ginecolog poti merge si singura, deci nu ezita sa faci acest lucru.
Retine, totusi, ca sangerarea din 23 noiembrie NU a fost menstruatie.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce bine ar fi fost sa fii citit prospectul "pastilei de a doua zi", inainte sa o iei... ca acum stiai ca tot ce experimentezi acum pentru urmatoare 6-12 luni, sunte efectele nocive ale acestei "bombe hormonale" care ti-a "explodat" un ovul fecundat!

O asemenea pastila se ia 1 singura data in viata ca este extrem de periculoasa pentru corp, putand sa declanseze cancere, fibroame, chisturi samd.
Nu stiu despre ce intarzieri mai vorbesti, odata ce acum nu se mai poate calcula NIMIC pe o perioada clara de 6-12 luni, cat pastila aia actioneaza inca in corpul tau.

Atentie: ca poti ramane insarcinata oricand, acum ovulatia putand sa se produca aleator, in orice zi a lunii.

Invatati sa folositi prezrevativul la sex, ca nu musca, doare si nici nu are efecte dezastruoase ca pastila de a doua zi.

| Floridori a răspuns:

Sangerarea din 23 noiembrie NU a fost menstruatie, ci o sangerare anormala provocata de pastila de a doua zi.Aceasta apare dupa 5-10 zile de la administrare si este cel mai des intalnit efect advers.
Dupa administrarea pastilei de a doua zi, ar fi indicat sa nu te bazezi pe metoda calendarului, deoarece exista posibilitatea (mare) ca ciclurile tale urmatoare sa fie dereglate, de la 1 la 12 luni.

Sarcina se poate forma numai daca spermatozoizii ajung in vagin in perioada fertila.Tu, in prezent, nu iti poti calcula perioada fertila, deoarece ciclurile tale sunt dereglate.Insa, lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi numai daca baiatul a avut o ejaculare anterioara actului (alt act sexual, cu tine sau cu altcineva, sau s-a masturbat), cu maxim 4-5 ore inainte si nu a urinat intre timp.

Revenind, menstruatiile tale au fost pe: 7 noiembrie si 5 decembrie.
De pe 7 noiembrie pana pe 4 decembrie sunt 28 de zile. Daca pana acum, aveai un ciclu regulat de 28 de zile, atunci se poate considera ca esti in ziua 11 de intarziere, din moment ce menstruatia actuala ar fi trebuit sa apara pe 2 ianuarie.
Dar, ma gandesc la faptul ca, in realitate, tu nici inainte nu aveai cicluri atat de regulate, deoarece imi da senzatia ca pentru tine, "cicluri regulate" inseamna ca menstruatia sa apara pe aceeasi data ca si luna precedenta, ceea ce este total incorect.

Daca doresti, scrie aici datele menstruatiilor pe ultimul an (sau minim 6 luni) si incercam sa rezolvam impreuna acest puzzle.

| irinamariiii explică (pentru Floridori):

Iunie: 4-9
Iulie: 8-12
August:7-13
Septembrie:9-15
Octombrie: 10-16
Noiembrie: 7-13
Iar acum așa spusele "menstruații": 23-27 noiembrie și 5-8 decembrie

| irinamariiii explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult pentru informații! Deci in mare parte nu exista șanse sa fiu însărcinată sa înțeleg.
Având peste 16 ani medicul ginecolog nu îmi va cere acordul părinților orice problema as avea?

| Floridori a răspuns (pentru irinamariiii):

Daca ai peste 16 ani, poti merge la ginecolog fara acordul sau instiintarea parintilor.

Deoarece ai avut menstruatie, nu este posibil sa fii insarcinata, insa va trebui sa fii atenta in ceea ce priveste ciclurile tale.

| Floridori a răspuns (pentru irinamariiii):

4 iunie- 7 iulie= ciclu de 34 zile;
8 iulie- 6 august= ciclu de 30 zile;
7 august- 8 septembrie= ciclu de 33 zile;
9 septembrie- 9 octombrie= ciclu de 31 zile;
10 octombrie- 6 noiembrie= ciclu de 28 zile;
7 noiembrie- 4 decembrie= ciclu de 28 zile;

5 decembrie- 12 ianuarie (astazi)= ciclul actual are deja 39 de zile.

Inainte aveai un ciclu partial neregulat, deoarece diferentele dintre un ciclu si altul puteau depasi 3 zile, dar nu 5.
Este cat de cat ok la varsta ta, dar daca nu se va regla in urmatorul an, iar diferentele vor incepe sa depaseasca 5 zile, ar trebui sa vezi un medic.

Singura problema este ca intr-un ciclu care nu este perfect regulat nu se poate calcula perioada fertila.Pentru a intelege asta, voi lua un exemplu concret, din istoricul tau.

Ciclul 4 iunie-7 iulie a avut 34 de zile, asta insemnand ca perioada fertila a avut loc intre zilele 16 si 21 ale ciclului, ambele zile inclusiv, ziua 1 a ciclului fiind mereu si prima zi de menstruatie, in exemplul de fata, 4 iunie.
Ciclul urmator, 8 iulie- 6 august a avut 30 de zile, perioada fertila fiind intre zilele 12 si 17 ale ciclului.
Dupa cum se observa, exista o diferenta destul de mare.

Problema este ca noi stim acum aceste date, dar tu, in iulie sau august nu stiai ce lungime va avea acel ciclu si ai luat drept reper perioada fertila a ciclului anterior, perioada ce nu a coincis.

Revenind la problema ta, este clar ca ciclurile ti-au fost dereglate de pastila.In cazul in care ciclul actual va depasi 45 de zile, ar fi bine sa vezi un medic.La ginecolog poti merge si singura, deci nu ezita sa faci acest lucru.
Retine, totusi, ca sangerarea din 23 noiembrie NU a fost menstruatie.

| helpforyou a răspuns:

Pastila de a doua zi te-a dat peste cap cu ciclul menstrual.

El nu a ejaculat, dar nu ai de unde sa stii daca nu a avut "pe teava" ramasi.

| haileewatson a răspuns:

Pastilele de a doua zi si anticonceptionalele sunt periculoase si nu trebuie luate de capul tau, mai ales la 17 ani. E posibil sa iti intarzie ciclul, dar este de asemenea posibil sa fi insarcinata. Ghici unde gasesti raspunsul? La ginecolog! Sau fa in continuare teste de sarcina zilnic

| Stonehard a răspuns:

Cand o sa intelegeti ca pastila de a doua zi va deregleaza hormonal? Unele le luati, credeti ca e o joaca, doar pentru ca prostul nu e in stare sa-si puna un prezervativ.

| irinamariiii explică (pentru Stonehard):

Scuze, cred ca aceasta platforma este pentru a ne ajuta, nu pentru a jigni mai ales atunci când un om are o problema. "Prostului" ii poți explica dacă ești tu mai deștept. Nu a fost nimic personal dar eu una de asta am scris pe aceasta platforma, sperând ca voi găsi oameni calzi nu jignitori.

| Stonehard a răspuns (pentru irinamariiii):

Scuza-ma ca ti-am jignit iubitul, insa stie cat de mult rau iti fac TIE pastilele de a doua zi? Il intereseaza?

| RosuBradboss a răspuns:

Mentionez ca am tot 17 si ma ofer voluntar sa testam din nou
ig-liviu_dima23_