| turkishlife a întrebat:

Buna TPU
Ma ajutati si pe mine cu cateva pareri?

Eu sunt ortodoxa, el este turc nascut in Germania.In momentul de fata locuieste in Germania si nu practica religia islamica(insa parintii lui sunt practicanti). S-a pus problema casatoriei si mi-a spus ca nu-l deranjeaza daca ma trec sau nu pe religia lui.Totusi pentru a face pasul asta am nevoie sa ma gandesc de 10 ori inainte si sa fiu cat mai informata.Credeti ca daca ma casatoresc cu el voi avea problemae cu familia/rudele lui care sunt practicanti? Biserica ortodoxa ne-ar casatori daca avem religii diferite?

As vrea sa-mi raspunda cat mai multe persoane cat de cat informate happy
Multumesc mult! :*

3 răspunsuri:
| Onn3 a răspuns:

De casatorit nu cred ca v-ar casatori Biserica Ortodoxa, dar eu te sfatuiesc sa nu treci la alta religie odata ce ai fost botezata cum poti sa te impotrivesti acestui lucru trecandu-te la alta religie.Si tu o sa te casatoresti cu omul pe care il iubesti nu cu rudele lui asa ca nu ar trebui sa iei in seama ce zic apropiatii lui.

| Lavidaloca a răspuns:

Cam complicata situatia la tine mai ales ca e vorba despre casatorie.Sincer cred ca ar trebui sa te gandesti foarte bine inainte de a face pasul asta eu totusi cred ca nu se merita, musulmanii in general asculta si fac exact asa cum ii sfatuieste familia.Nu cred ca ai putea sa te casatoresti cu el daca familia lui nu te vrea.

| Slaburazvan1981 a răspuns:

Buna draga,religia ii foarte importanta, daca nu ai de gand sa te convertesti la islam mai bine iti cauti alt barbat, biserica va casatoreste ca doar si bani vostri is buni.dar sa nu uiti ca principile musulmane pun femeia pe locul 2 in relatie si nu prea are multe de spus in societatea lor.cu siguranta vei avea probleme cu familia lui.id messenger razvanslabu