| Ionică a întrebat:

Dupa religia crestina ortodoxa, e pacat sa faci sex inainte de casatoriei? Multumesc!

29 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Da, este pacat! dar cu toate acestea daca ai depasit varsta de 18 ani esti adult si nu mai esti chiar un copil deci o poti face. thinking

| catthshshshs a răspuns:

Este pacat.

| unione a răspuns:

Adam si Eva ok, dar copiii lor cu cine s-au inmultit? Nu tot cu Eva?

| raisa1993maria a răspuns:

Da, este un pacat sexul inainte de casatorie!

| lostcontrol12 a răspuns:

Da, e pacat. dar pe cine intereseaza?laughing

| Smarandica a răspuns:

Dupa toate religiilewinking, intr-adevar e un pacat mare sa o faci inaitne de casatorie.
Se pare ca multora nu le convine asta si se ofticasad si de aia dau stupid celor care sustin afirmatia ce-am facut-o si eulaughing. Mda lumea se duce de rapalaughing)

| Sylx a răspuns:

Da este pacat, comform religiei ortodoxe care promoveaza abstinenta tinerilor pana in momentul casatoriei.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Da, chiar... Adam şi Eva ce religie aveau? Că nu apăruse creştinismul atunci.

De fapt nici Iisus nu a fost creştin (!) căci era evreu.

| SnicK a răspuns:

Da, normal.
@unione Cain si Abel au fost specificati in Biblie dar au mai fost si alti, si atunci aveai voie sa faci pentru ca erai primul pe lume, sa ma rog, dupa venirea lui Isus s-au schimbat lucrurile.Trebuie sa intelegeti Noul SI Vechiul Testament, Difera extrem de mult, dar pentru uni atei(satanisti) nu i intereseaza ca azi se freaca cu unu si maine e gravida si parinti urla la ea si ea naste un copil si ne bate la cap pe TPU ca "Am ramas gravida?" si tot felul de intrebari "Si-a dat drumu in mine" si etc.
Omul e o fiinta naiva il intereseaza doar SEX&PLACERE&voie buna, de aceea ne miram.
Prin urmare cum scrie si in Biblie este cu desavarsire interzis.
E curvie.
Mai citit Biblia.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Conform Cuvintului Lui Dumnezeu:
Da.

| aleksy a răspuns:

Dap

| dulcik a răspuns:

Acum sa fim seriosi dumnezeu a creat si femeia si barbatul ca sa ne putem "inmulti" pacate sunt multe si sincer sexul nu mi se pare un pacat asa mare.Atunci cand iubesti uiti de pacate sunt altele mult mai mari decat sexul.Asta cu sex inainte de casatorie mi se pare o idee pre invechita atunci cand esti cu o persoana si sti ca vrei sa ramai cu ea pentru tot restul vieti nu stiu dc ai mai astepta sa faci sex poate nu iti permiti o nunta si atunci ce faci stai asa doar in faza de tinut de mana si sarutat ca la 14 ani desi acum majoritatea fetelor isi incep viata sexuala la 14 ani nu ca mi s-ar parea un lucru normal dar ce sa faci. Cea mai buna varsta pentru a-ti incepe o viata sexuala e dupa 18 ani atunci cat de cat esti destul de matur ca sa iei decezi in privinta cu viata

| Dex_6605 a răspuns:

Ce porcarii aberante, iauzi cica sa nu faci sex inainte de casatorie.Acu depinde daca esti dala religios cu vai doamne sa nu fac aia ca ma bate Dumnezeu sau din astea, eu le consider niste porcarii, poti face sex cand ai atins varsta corespunzatoare ca sa fii pregatit si sa folosesti prezervativ

| Night a răspuns:

Da! Este pacat mare sa faci asta inainte de casatorie, dar in ziua de azi se vede lucru ca nu ii mai pasa nimanui de acest lucru.Numai bine!

| Mozart a răspuns:

Hai ma, mai lasati'o balta...pe lumea asta nu mai e nimic normal, toate sunt pacate.Maine poimaine o sa discutam despre bautul apei ca fiind pacat.
Haideti sa presupunem prin abusurd ca este pacatbig grinaca tu nu te casatoresti toata viata,inseamna ca nu ai voie sa faci sex? NU! vei sta si te vei masturba linistit in casa.dar stai,am uitat ca si masturbarea este pacat, asa am revenit la ideea de mai sus conform careia TOATE ACTIUNILE FACUTE DE CORPUL UMAN SUNT PACATE!
In concluzie, parerea mea este ca sexul inainte de casatorie e absolut normal si sanatos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este pacat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este pacat.

Si este pacat sa folosesti si prezervativul.
Deoarece cu cat femeia face mai multi prunci cu atat ii este mantuirea mai mare.(ceva de genu) dar trebuie sa-i educe ducandu-i la biserika ca altfel degeaba ii face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca atunci e pacat, cand faci sex si de fapt nu doresti un copil ci doar din a satisface o nevoie fiziologica.
Casatorit sau nu daca scopul sexului nu este de a crea o viata ( folosesti prezervativ, anticonceptionale, sau facand sex in zilele stiute ca nefertile) eu stiu ca e pacat. Poate gresesc, dar asa cred eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da... dar asta nu opreste pe nimeni sa o faca big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa religia crestina e pacat sa faci sex lunea, miercurea, joia, vinerea, sambata, duminica, cand ea e pe stop, e insarcinata, alapteaza, in posturi, de zilele unor sfiinti, inainte de a te spovedi/impartasi. te-am lamurit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte bine sa faci sex cand esti copil dar si cand esti adult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IOnica fa sex cit poti...ca pe urma vine sfirsitul Pamintului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as spune asa ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Findca casatoria trebuie intarita prin taina CUNUNIEI.

| Z4 a răspuns:

La barbat sau la femeiebig grin?

| Z4 a răspuns:

NU uite ce am gasit...
2. Geneza 38.6, 11-26... Iuda a perceput asta ca un mare pacat (a avea relatii sexuale cu sotia fiilor sai). Totusi, din aceasta poveste putem vedea ca, pentru un fiu al lui Israel, era perfect normal sa aiba relatii sexuale cu curvele, iar acest lucru (mersul la curve) nu era pacat, din cauza ca sotia lui, Sua, era moarta in acel moment. Prin urmare Biblia aproba relatiile sexuale dintre un barbat necasatorit cu o femeie necasatorita.
http://members.home.nl/tgeorgescu/biblia-vorbeste.html

| Tirbi a răspuns:

Din cate stiu eu, este pacat, dar nu inteleg de ce.Adica cand tot te saruti si te imbratisezi in pat doar, nu inseamna ca faci sex. Diferenta in a nu face si a face este doar din cauza organelor sexuale.Si nu stiu ce placere poate fi sati introduci sau sa-ti fie introdusa p..., deci stai liinistit, chiar daca e pacat, nu e o placere sal ispasesti, doar in cazul in care esti casatorit si iti doresti un copil.