| ASMA14 a întrebat:

ma repet cu acceasi intrebare. In a 3-a zi dupa terminarea menstruatiei(care a durat 7 zile) am facut dragoste cu prietenul meu neprotejat! (De obicei folosim prezervativ dar de data asta s-a intamplat sa nu avem). Care sunt sansele de a ramane insarcinata daca el a iesit inainte sa isi dea drumul cu cateva secunde? Ciclul meu nu e tocmai regulat imi vine ba la 28 ba la 29 sau chiar 30 de zile...Practic nu s-a finalizat in mine! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclului menstrual care de regula are lungimea de 29 de zile dar prezinta o abatere de +/- 1 zi, ovulatia se poate produce in a 14, 15 sau a 16-a zi a ciclului numarat fata de PRIMA ZI de menstruatie care reprezinta si PRIMA ZI a ciclului menstrual. Reiese ca PERIOADA FERTILA (extinsa) a unui astfel de ciclu se suprapune peste intervalul zilelor situate intre a 10-a si a 17-a zi. Fiindca actul sexual amintit a fost intretinut in ziua a 10-a a ciclului (in a 3-a zi dupa terminarea menstruatiei (care a durat 7 zile), reiese ca exista o oarecare posibilitate ca actul sexual sa fi fost intretinut in prima zi a perioadei fertile in cazul in care acest ciclu a fost planificat hormonal sa aiba 28 de zile, dar la fel de bine, este posibil ca sexul sa fi avut loc inainte de prima zi a perioadei fertila in cazul in care actualul ciclul menstrual a fost programat sa aiba 29 sau 30 de zile, cazuri in care perioada fertila incepe in a 11-a sau a 12-a zi a ciclului.
Insa datorita faptului ca teoretic se apreciaza ca probabilitatea de a se putea forma o sarcina in prima zi a perioadei fertile este de doar 8-10% dar numai in cazul in care sperma este ejaculata in vagin. Avand in vedere cele precizate in analiza prezentata, cat si in baza afirmatiei tale : ''Practic nu s-a finalizat in mine!'' se poate aprecia ca in aceste conditii atat posibilitatea cat si probabilitatea de formare a sarcinii este de la extrem de mica (2 -3%)... la IMPOSIBILA. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Pai...cam 0. Desi eu stiu persoane care au ramas in primele 5 zile de dupa menstra...dar cu ejaculare.

| Andreeush a răspuns:

Șansele sunt aproape nule.

| Crackman a răspuns:

Sansele sunt cam 0
In mod normal primele sa zic 7 zile de la mestruatie, abia pleaca ovulul. Deci daca nu ai nici ejaculare in tine ar fi 0.
Oricum gasesti si pe net astea. Nu asculta de toti happy

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, ai sanse sa ramai gravida, pentru ca erai la inceput de perioada fertila, ziua a 10-a.

| ASMA14 explică (pentru Violleta2022):

Ok,dar daca ejacularea nu a fost in interior?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ASMA14):

Da, se poate ramane insarcinata chiar si daca nu ejaculeaza in interior, dar numai in urmatoarele conditii:
- sa fii in perioada fertila
- sa faci sex neprotejat
- sa faci 2 sau mai multe partide de sex, unde ejacularea in interior nu mai conteaza, ca exista sperma pe teava, de la ejacularea anterioara, care se scurge involuntar in vaginul tau si produce minunea.

| Adry05 a răspuns:

In mare n-ar parea ca ai fi fost in perioada fertila si nedandu-si nici drumul in tine nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji.

| ASMA14 explică (pentru Violleta2022):

A fost o singura data, nu a existat un alt contact mai devreme de acesta!?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ASMA14):

In cazul asta, nu ai de ce te teme, ca nu esti insarcinata.
Pentru linistea ta sufletasca, poti face un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| ASMA14 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult!❤