| Mariacristina3456 a întrebat:

Mi-a întârziat ciclul 10 zile.
Mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ.
Am un ciclu regulat, dar luna trecută mi-am inceput viata sexuală si am avut nefericita întâmplare de a se rupe prezervativul, dar nu a terminat in mine si s-a întâmplat cu 2 zile dupa terminarea menstruației.
Peste cateva zile o sa mai repet testul.
E posibil sa fiu însărcinată?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face la 7-10 zile de la intarzierea menstrei (adica 5 saptamnai dupa ultimul ciclu menstrual).

Referitor la rezervativul rupt, as sugera sa-i comunici baiatului ca trebuie sa-si cumpere prezervative mult mai mici, pentru ca asta este motivul ruperii prezervativului, fiind mare, s-a rasucit pe cuculet in timpul sexului, pana s-a rupt.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca "accidentul" s-a produs in perioada primelor 8-9 zile ale ciclului menstrual (inclusiv zilele de menstruatie) fara sa fi ajuns sperma in vagin, se poate considera ca probabilitatea de a se putea forma o sarcina a fost de maxim 2-3%. Bineinteles cu conditia ca ciclul menstrual sa fie catusi de cat regulat si sa fie mereu cu o lungime minima de peste 26-28 de zile. S-a constatat ca pot sa apara astfel de intarzieri inexplicabile d.p.d.v. stiintific in ciclul menstrual aferent sexului de dezvirginare. Va trebui sa repeti testul de sarcina dupa trecerea a minim 3-4 zile fata de primul test. Existenta unei sarcini cel putin teoretic se poate exclude. Multa sanatate!