| Deasonyka a întrebat:

masturbarea in exces de 2-3 ori pe zi atat la fete cat si la baieti creaza vreo boala? Gen tulburari mintale,lipsa de vedere, tulburari hormonale, sau probleme cu ficatul? De exemplu eu ca baiat acum am 16 ani si pana la 19 ani o faceam zi de zi apoi odata la o saptamana apoi la doua saptamani si asa incetu cu incetu am reusit sa ma las de acest viciu.Ideea e ca atunci cand te masturbezi simtiam placere pe moment dar dupa aia simteam intr-un fel ca ma durea capul aveam ameteli, tulburari de vedere. Daca m-am masturbat de la 16 la 19 ani continuu,i-mi va afecta viata pe viitor? Desi acum nu mai practic acest viciu, am inteles ca provocaca scaderea imunitatii, imbatranirea mai rapida a organismului gen la 40 de ani o sa ai nu stiu ce boli etc etc.Va rog fara raspunsuri idioate, rog seriozitate.Ce poate cauza masturbarea inn exces.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Excesul de masturbare nu provoaca tulburari mentale, de vedere, hormonale sau hepatice. In schimb determina probleme de potenta la barbati si frigiditate la femei. masturbarea este normala in adolescenta, dar excesul, ca orice abuz, este rau.
Ametelile, durerile de cap, etc sunt simptome induse de sentimentul tau de vinovatie si de ignoranta de car dai dovada. Nu stiu cine te-a mintit ca masturbarea da scaderea imunitatii, imbatrianire sau boli, dar a profitat de faptul ca esti neinformat si si-a batut joc de tine. O sa ai probleme de dinamica sexuala la inceputul activitatii tale sexuale, dar atata tot. Insa nu e ceva minor, sunt barbati care le depasesc foarte greu, timp in care pierd relatii valoroase

| Oana92 a răspuns:

Doamne! Daca faci sex "excesiv" patesti ceva? Nu, nimic din toate astea. Cel mai mare rau pe care il poate face masturbarea este faptul ca "lenesii" nu vor mai incerca sa initieaze si sa pastreze relatii cu oameni reali pentru ca vor obtine placerea si singuri. Dar si pentru a ajunge in stadiul asta e nevoie sa ai ceva rotite ruginite!

Masturbarea este chiar recomandata(offf...cate o sa imi aud pentru ce am zis) si facuta dupa anumite tehnici rezolva (in mare)si problema unei ejaculari precocee.

Răspuns utilizator avertizat