| anonim_4396 a întrebat:

Am ameteli rapide si tulburari de vedere cam 10 minute dupa aceea. Nu am mai patit asa ceva, au aparut de vreo 3 zile. Ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi URGENT la un consult neurologic. Pot fi accidente vasculare tranzitorii care sa anunte un accident mai mare, mai ales daca ai peste 30 de ani.
Daca esti foarte tanar, s-ar putea sa fie de la epuizare, de la excesul de calculator/televizor sau excesul de cola/cafea. Totusi un consult oftalmologic si neurologic nu au cum sa-ti strice.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi semn de oboseala, extenuare psihica, dar poate fi si un semnal de alarma in caz de anemie, tensiune mica, probleme de vedere sau neurologice.
Daca problema persista mai mult (peste o saptamana), mergi urgent la medicul de familie!

| nicky a răspuns:

Trebuie sa te duci neaparat la un medic neurolog sa te consulte si sa iti dea tratament, nu e bine mai ales ca persista de 3 zile. Sanatate.

| mariazet45 a răspuns:

Mergi la medicu de famile explica-i si el te indruma spre medicu specialist daca e cazu, mi s-a intamplat si mie asa ceva am spus medicului de famile mi-a dat niste medicamente si nu mi s-a mai intamplat. Nu iti pot spune nici ce mi- a zis ca am si nici ce medicamente mi-a dat, trebuie sa mergi la medic pentru ca pot exista medicamente contraindicate unor persoane si bune altele. Orice tratament este dat pentru fiecare persoana in parte.

| bunica a răspuns:

Fa-ti un tomograf de urgenta ca nu-i de gluma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Astfel de simptome am avut si eu. Am 31 de ani. Eram ametit si nu mai vedeam bine, de vreo 3-4 saptamani.

Am fost la mai multi doctori. Mi-am facut analize uzuale la medicul de familie - au iesit OK cu exceptia colesterolului putin marit. Oftalmologul nu a gasit nici o problema, deci nu era de la ochi. Am fost si la neurolog. Neurologul mi-a zis din prima ca nu am nimic; oricum la neurolog se ajunge atunci cand ai probleme nasoale (gen pareza)... Mi-a spus ca este probabil de la stres si oboseala - intr-adevar am fost cam stresat si obosit in perioda aia. Mi-a spus ca o sa imi treaca de la sine... si asa a fost. Si ca trebuie sa beau apa - 2 litri pe zi.

Te sfatuiesc sa te relaxezi cat mai mult, evita sa stai prea mult la calculator, plimbate in aer liber, dormi cat mai mult, alearga prin parc seara. Nu iti face griji... o sa iti treaca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai indicat este sa ati faci o tomografie ca sa elimini suspiciunea ca ai avea o tumora la cap

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am asa ceva de mic copil si acum o jumatate de ora iar ma luase. Am luat calciu din acela care se dizolva in apa (ca actioneaza mai rapid ca pastilele) si m-a lasat. Sfatul meu este insa sa mergi la doctor, la tine poate apar din alta cauza aceste tulburari! La mine apar cand imi scade calciul din organism.

| emogirl19 a răspuns:

Imi pare rau dar nu stiu cum sa te pot ajuta decat sati zic sa te duci la medic si sa-ti faci o consultatie imi pare rau dar nu te pot ajuta cu mai mult