| mariaandreea22002 a întrebat:

Buna TPU! Mi a intarziat menstruatia 3 zile(astazi este a 3 a zi).Nu mi-a intarziat niciodata pana astazi.In ultimele 2 luni a venit pe data de 4(azi fiind in 7). Existau luni in care imi venea mai devreme, nicidecum mai tarziu. Am avut contact sexual protejat in urma cu 2 saptamani cand eram in perioada fertila.Totul a fost ok, protectia a fost intacta.Iar am mai avut unul la menstruatia trecuta, neprotejat dar terminare afara.Am toate simptomele premenstruale,dureri de spate,acnee,dureri de sani, uneori crampe abdominale, schimbari de dispozitie.Am facut ieri si alaltaieri 2 teste si au iesit negative.Tin sa mentionez ca m-am si stresat zilele trecute din prisma faptului ca nu m-am mai confruntat cu aceasta problema si ma gandesc ca stresul poate fi o cauza.Multumesc pentru eventualele raspunsuri! Toate cele bune!

Răspuns Câştigător
| Corina64 a răspuns:

Stresul afectează menstruația, mai ales stresul prelungit. Încearcă sa te calmezi pentru ca menstruația sigur va apărea. Sunt multe cauze care duc la schimbări de ciclu. Corpul nu poate fi programat sa aibă mereu aceeași data.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Da, stresul poate fi o cauza, la fel ca alte schimbari pe care poate le-ai facut in ultima vreme si nu-ti dai seama.

https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

| ioannnamaria12 a răspuns:

Dacă ai simptome premenstruale iar testele de sarcina au fost făcute corect, nu ai de ce sa te stresezi.