| anonim_4396 a întrebat:

Buna, de ce imi intarzie deja de 9 zile menstruatia? De vreo 2 zile am toate simptomele premenstruale, am crampe, dureri de spate/sani, insa inca nu mi-a venitcryingNu am un ciclu regulat dar nu mi-a mai intarziat atat de mult, iar insarcinata nu cred ca pot fii pentru ca ultimul contact sexual a fost in timpul menstruatiei, iar cand si-a dat drumul avea prezervativ pus (in primele minute nu a avut prezervativ)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu NEREGULAT nu se poate vorbi niciodata de intarzieri, odata ce ele nu exista, tocmai pentru ca NU VINE NICIODATA regulat, neputandu-se calcual nicoodata urmataorea menstruatie, ovulatie sau perioada fertila.

| Floridori a răspuns:

Mai, fetelor, am si eu o curiozitate!
La ce raportati voi zilele de intarziere daca principala caracteristica a ciclului neregulat este aceea ca nu se stie cand va incepe urmatorul?!

Daca ai facut sex neprotejat si au trecut 21 de zile, fa un test de sarcina.Este ieftin, simplu si sigur.
Daca iese negativ, atunci acest ciclu menstrual este mai lung decat cele precedente din cauza dezechilibrului hormonal care determina ciclurile neregulate.