| Roberta6879 a întrebat:

Mi-am inceput de curand viata sexuala, acum o saptamana am avut cel de-al 3-lea act sexual la care prietenul meu s-a terminat in mine cu prezervativ. Ieri trebuia sa imi vina menstruatia dar nu a venit. Aseara am intretinut relatii sexuale din nou avand uneori dureri destul de severe desi inainte nu am avut. Tin sa mentionez ca si inainte sa ma dezvirginez aveam probleme cu intarzierea ciclului cate o saptamana-doua. Am avut simptome de venire a ciclului, durere de sani, stari de rau si nervi dar astea sunt normale pentru mine. E posibil sa fiu insarcinata? Nu am facut niciodata neprotejati.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza celor relatate, in cazul tau formarea sarcini a fost cu totul IMPOSIBILA cel putin din 2 motive si anume :
-- a fost folosit prezervativul care la terminarea actului sexual a fost intact/intreg ceea ce denota ca in mod cat se poate de sigur sperma ejaculata a ramas in prezervativ.
-- este posibil ca actul sexual sa fi fost intretinut in perioada infertila a ciclului menstrual.
Fiindca ai afirmat si faptul foarte important ca ciclul menstrual NU este bine reglat : ''Tin sa mentionez ca si inainte sa ma dezvirginez aveam probleme cu intarzierea ciclului cate o saptamana-doua.'' se poate aprecia ca si in acest caz s-a produs o dereglare a activitatii hormonale a carei consecinta fireasca este actuala situatie. Este bine cunoscut faptul ca si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale pot sa apara diferente de lungime ca numar de zile atat in +/- care pot fi de 3-5 zile, iar in cazul tau cu atat mai mult pot sa apara astfel de intarzieri privind momentul in care porneste menstruatia. Fiindca au aparut si exista semnele specifice simptomelor premenstruale, se poate presupune/aprecia ca menstruatia va porni negresit in urmatoarele zile. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Puteai sa formulezi putin altfel întrebarea ta, în loc de mi am început de curînd viata sexuală, mai frumos suna mi am inceput recent viata sexuală, sper sa nu te deranjeze ca am dorit sa te corectez, ce varsta ai? Multumesc.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat este imposibil sa fii gravida. Fiti linistiti si faceti sex numai protejat.

| Username272 a răspuns:

Nu are cum, sperma a fost ținută în prezervativ, stai linistită, o dată ce ai simptomele o sa iti vina ciclu