| andreeadima56 a întrebat:

mi-am inceput viata sexuala si nu am folosit prezervativ. Prietenul meu spune ca nu a ejaculat in mine, exista sanse sa raman insarcinta? Mentionez ca nu am luat pastila de a doua zi...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O fata/femeie nu ramane insarcinata ori de cate ori intretine acte sexuale chiar si daca acestea sunt neprotejate. Deoarece va lipseste informatia elementara aproape toti va panicati in mod inutil, fiind convinsi ca ar putea exista automat posibilitatea aparitiei unei sarcina uneori doar prin simpla atingere a penisului de vagin sau de himen. De asemenea majoritatea considerati ca este suficient ca penisul sa penetreze vaginul indiferent de data/momentul ciclului menstrual si este suficient ca penisul sa aiba pe el chiar si acel lichid preejeculator pentru a apare o sarcina. Cu totii uitati insa faptul ca o noua forma de viata poate lua nastere doar prin fecundarea unui ovul, iar asta se poate realiza intro perioada cuprinsa intre 1 si 6 zile din cele 28-30 ale unui ciclu menstrual mediu. Posibilitatea de a ramane insarcinata poate exista DOAR intr-un singur caz si anume : 1. ) DOAR/ numai DACA femeia este in PERIOADA FERTILA, 2.) indiferent prin ce mod se produce, sperma trebuie sa ajunga in vagin indiferent de cantitate. Spermatozoizii existenti in sperma respectiva, trebuie sa intalneasca in mod OBLIGATORIU un OVUL VIABIL pentru ca fecundarea acesteia sa devina posibila/realizabila in vederea producerii unei sarcini. In concluzie daca sperma ajunge in vagin in afara PERIOADEI FERTILE formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA. Pastila de a 2-a zi se foloseste doar in cazul in care sperma ajunge sigur in vagin in cele 3-4 zile dinaintea zilei de ovulatie si din acest motiv posibilitatea formarii /aparitia sarcinii devine teoretic inevitabila. In concluzie doar in aceasta situatie se foloseste pastila contraceptiva si in mod normal ar trebui sa fie prescrisa doar de un medic ginecolog, care este singurul ce poate aprecia corect oportunitatea folosirii unei astfel de metode. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Intotdeauna atunci cand faci sex neprotejat poti avea ghinion, nu sanse, de a ramane gravida.

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila, cu siguranta ai ramas gravida.

| Oana92 a răspuns:

Da, exista sanse. Sexul neprotejat aduce mereu riscul unei sarcini nedorite. Sau a unor boli...

| PogChamp a răspuns:

Da, o sa ai un copilas. Sper ca partida aia de futai a meritat 18 ani de chin si calvar. Toate cele bune.