| JustArmy a întrebat:

Am o problema...mare. Mi-am reinceput viata sexuala dupa o perioada lunga. Respectivul baiat a ejaculat in mine. Imediat dupa asta am luat un Pharmatex Ovule V. Pe prospect scrie ca este recomandat sa fie administrat cu 5-10 minute inainte de contact. Acum 3 ore am luat si pastila de a doua zi. Credeti ca o sa aiba vreun efect Pharmatex-ul si pastila de a doua zi? Adica sunt sanse sa nu raman insarcinata? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Cum adică? Tu ai luat ovulele imediat după contactul sexual? Dar unde ţi-a fost capul când ai făcut aşa ceva? Ovulele se utilizează înainte de fiecare act sexual şi se aşteaptă să se dizolve complet ( 5-10 minute ), aşa cum ai spus şi tu că ai citit pe prospect.
Protecţia este de 4 ore, dar nu mai are rost să mai scriu, pentru că ai luat-o după! Referitor la pastila de a II-a zi; e un lucru bun că ţi-a dat prin cap să o iei, nu sunt şanse să rămâi însărcinată, dar poţi avea parte de efecte adverse urâte! Ştii cum se numeşte ceea ce ai luat tu până acum? Bombă hormonală! Roagă-te să scapi doar cu dereglări menstruale, deşi mă îndoiesc că nu o să ai parte şi de o hemoragie sau altceva! Mâine, la prima oră te duci la ginecolog şi îi spui prostia imensă pe care ai făcut-o!
Şi totuşi, nu înţeleg; nu era mai simplu să foloseşti prezervativ? Dacă te-ai căpătat şi cu o BTS, mai ales că ai spus că ţi-ai reînceput viaţa sexuală după o perioadă lungă?
Ai mare grijă de acum în colo! Multă sănătate!

3 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Ovulele cu siguranta nu te-au mai ajutat cu nimic, dar pilula de a doua zi probabil ca da.Cu cat ai luat-o mai repede de la 'incident', cu cat sansele sa nu ramai insarcinata sunt mai mari.Totusi,indicat ar fi sa mergi si la ginecolog,caci pilula se ia numai la indicatia medicului,altfel pot aparea complicatii.Tu ai facut deja asta, deci ar fi indicat sa fii sub observatie medicala.
Verifica si in ce perioada a ciclului esti. Daca nu esti in perioada fertila, adica in jurul zilei a 14-a a ciclului, sansele sunt si mai mici, asta daca ai un ciclu regulat de 28 de zile.

| BRG a răspuns:

Voi știți ce prostii face ți, și apoi altul să vi le rezolve.

| Kydutsa a răspuns:

Buna, pai. in cazul in care el mai intai a ejaculat in tine si te-a durut. iar apoi ai luat pastila. nu isi mai face efectul. Dar partea buna este ca daca nu ai vomitat dupa ce`a de`a 2`a pastila, stai linistita, nu esti insarcinata, in cazul in care erai insarcinata, sarcina nu mai permitea ce`a de a 2`a pastilawinking. [ in momentul in care corpul „ prepara" spermatozoizii cu ovulele adica. sarcina(fatul) nu mai permite pastilelor care sa o incetineascawinking] Pupici. Data viitoare ai mai multa grijawinking