| Lens_Madalina_1995 a întrebat:

Buna, TPU!
Nu mai sunt virgina si am facut o de multe ori recent si imi curge un lichid alb din vagin.
Am 14 ani. Care este cauza?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Respectivul ''lichid alb'' poate reprezenta o secretie vaginala anormala care se produce de obicei doar in cazul in care exista o anumita infectie vaginala. Secretia vaginala denumita leucoree se poduce in mod natural si chiar mai mult de atat in mod obligatoriu. O secretie vaginala normala este clara sau putin albicioasa, cu o consistenta precum cea a albusului de ou, fara miros sau cu un miros specific dar care nu este neplacut. Vaginul a fost "proiectat" in asa fel incat sa-si poarte singura de grija tocmai prin aceste secretii. Din punct de vedere al igienei, secretiile respective produc autocuratarea vaginului mentinand o stare de echilibru. De-a lungul ciclului menstrual in privinta aspectului secretiilor vaginale pot sa apara unele schimbari in ceea ce priveste volumul, consistenta si culoarea lor, probabil ca si in cazul tau se produc astfel de schimbari. Nu ai precizat un lucru important si anume daca ai deja ciclu menstrual, sau nu fiindca cauza secretiilor tale poate sa fie exact aceast aspect. Multa sanatate!

| Iulian793 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Omuletule,lucrezi in domeniu? Mereu ai raspunsurile cele mai bune

| ShamelessQboy a răspuns:

Dacă nu are miros neplăcut cred ca este vorba despre secretiea vaginala, si este ceva normal!
Dacă ai mâncărimi si miros neplăcut consulta de urgență un medic specialist.

| Turbo223 a răspuns:

Este secretie vaginala si e ceva normal....ai facut sex ma la 14 ani?! Sper ca nu vad bine sau ca e o gluma.Realizezi ca daca iubitu tau are 18 sau mai mult si tu ai sub 15 il bagi la inchisoare indiferent daca tu ai vrut sa faci sex sau nu? Nu zic ca e un lucru rau sa iti incepi viata sexuala cand nu ai 18 ani impliniti, unii au inceput la 16 ani, dar la 14...ma rog imi place cum nimeni nu comenteaza la acest lucru happy