| Gliva a întrebat:

Pe data de 15 Ianuarie am avut contact sexual si s-a rupt prezervativul.( menstruația mi se terminase cu 4 zile in urma) Am luat pastila de a 2 zi o ora dupa ruperea prezervativului.
La patru zile dupa ce am luat pastila am avut din nou menstruație timp de 3 zile( nu foarte abundent, dar menstruația mea de obicei nu este abundentă).
Pe data de 27 Ianuarie am avut programare la medic care mi-a recomandat anticonceptionale( Malonetta se numesc).
Am intrebat doctorul dacă pot sa încep tratamentul cu anticoncepționale de pe data de 30 Ianuarie, si am menționat de faptul ca am luat pastila de a 2 zi care a cauzat o a doua menstruație in luna Ianuarie care s-a încheiat pe data de 23 ianuarie.
Medicul mi-a spus ca pot incepe tratamentul. Asa ca am luat anticoncepționale timp de 21 de zile( 30 Ianuarie- 19 Februarie ). Acum astept sa imi vina menstruația, însă începând de luni am avut dureri menstruale mai intense si mai puțin intense, si de marți am observat o substanța ușor maronie care si a intensificat culoarea. Astăzi este miercuri si substanța încă persista, dar ciclul nu mi-a venit încă. Sa fie oare aceasta substanța ceva care prevestește venirea ciclului?
Dacă At-i trecut printr o situație asemănătoare va rog sfătuiți-ma.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se porneste de regula dupa trecerea a 2-3 zile de la data administrarii ultimei pastile de pe folie/blister. Insa in cazul tau particular, fiindca hormonii sintetici din acea pastila de a 2-a zi au provocat in organismul tau dereglari hormonale probabil destul de importante, s-ar putea ca aceasta prima menstruatie de dupa folosirea de AC sa fie una complet atipica si scurgerea maronie amintita sa reprezinte de fapt intreaga cantitate de menstra produsa. In mod aproape sigur/cert in ciclul menstrual abia terminat in uterul tau nu s-a dezvoltat si nu s-a format un endometru din care sa poata rezulta menstra ca si alta data. Indiferent de modul in care se va decurge, se va desfasura procesul menstrual actual, chiar si daca menstruatia va fi deja terminata sau va fi inca in curs de desfasurare, in a 8-a zi numarata de la administrarea ultimei pastile AC trebuie sa-ti administrezi prima pastila AC de pe urmatoarea folie/blister. Fiindca prima pastila a fost administrata intr-o zi de LUNI (30 ianuarie) de acum incolo intotdeauna prima pastila de pe urmatorul blister se va administra intr-o zi de LUNI; 27 februarie, 27 martie, 24 aprilie, etc., etc. Multa sanatate!