| Blablabla1737484 a întrebat:

Help! Am luat pastila escapelle acum 3 saptamâni, la 3zile dupa am avut o scurgere roșie Maronie, am știut atunci despre ce este vorba si ma gândeam ca imi va întârzia menstruația, nu mi-a întârziat, mi-a venit exact astăzi cand ar fi fost normal, problema e e ca nu este menstruație normala contor o scurgere puțin abundentă maronie, ce sa fie?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu te impacienta. Hormonii existenti in pastila Escapelle au dereglat activitatea glandelor endocrine si din acest motiv cei 2 hormoni femenini estrogen si progesteron nu s-au mai produs in mod normal si din acest motiv in uter nu s-a mai format o captuseala normala ca dimensiune si mai ales grosime, este vorba de acea formatiune denumita endometru. Deoarece in astfel de situatii endometrul intotdeauana este unul anemic, firav, slab dezvoltat, din acest motiv si cantitatea de menstra rezultata prin dezintegrarea acesteia va fi intotdeauna foarte redusa cantitativ si in mod logic si menstruatia va fi de scurta durata maxim 2-3 zile. Multa sanatate.