| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Acum 2 săptămâni am luat pastila de a 2 a zi, apoi la o săptămână am avut o scurgere maronie/negru închis câteva zile. Am efectuat un test de sarcina și a ieșit negativ. Menstruația nu a apărut încă. Poate fi aceasta scurgere considerată menstruatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Nu este vorba despre menstruatie, ci despre un efect advers.Majoritatea femeilor care au administrat pastila de a doua zi, vor experimenta o sangerare anormala dupa 5-10 zile de la administrare.

Pentru un rezultat concludent, testul de sarcina se va face dupa 21 de zile de la contactul buclucas, daca menstruatia nu apare intre timp.

De la pastila de a doua zi, poti experimenta dereglari ale ciclului menstrual pentru urmatoarele 1-12 luni.