| Crissu988324 a întrebat:

Poate ati mai vazut de multe ori acest gen de problema, dar simt nevoia sa imi spun of-ul. Deci este vorba in principal de viata mea:de multe ori ma simt un singuratic si un neinteles.Nu am prieteni, nu am iubita si nu prea imi vad un rost in viata, macar pe termen scurt.Sa detaliez cum a inceput aceasta stare proasta a mea.In scoala generala ma intelegeam cat de cat cu colegii,aveam ceva prieteni si cu fetele mai vorbeam, seara la un fotbal cu colegii, am reusit sa imi fac si o iubita in clasa a 8 -a. Apoi buba cea mare,am ajuns la liceu.
M-am gandit de la inceput ca viata la liceu nu va fi asa roz.
La inceput eram putin entuziast,ma intelegeam bine cu toata lumea, vorbeam cu mai multi pe facebook, proiecte facute impreuna.Totul bine cam pana in iarna asta(mentionez ca abia am terminat primul an de liceu).Cam pe atunci am simtit o racire a celor cu care ma intelegeam bine,asa "from no where". Am ramas in aceeasi masura de sociabil cu ei, nu m-am purtat respingator, mai pe scurt cum eram si cand i-am cunoscut.Dar ei au continuat sa ma ignore si chestia asta ma apasa enorm nu pot sa inteleg de ce.Am ramas doar cu un coleg cu care ma inteleg bine,mai petrec timpul prin pauze si cu colegul de banca, care oricum nu prea are treaba cu clasa noastra, in pauze pleaca sa fumeze cu altii de la alte clase.Singurul lucru pe care il mai fac ocazional cu colegii, cate o iesire la un fast-food.Nu ma simt apropiat de nimeni si simt ca imi pierd vacanta inutil,ma mai multumesc cu cate un joc pe calculator,o iesire cu PARINTII, o carte citita, putina sala de forta.Ce sfat imi puteti da ca sa ies din aceasta stare oarecum depresiva? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Tu esti singurul in masura care trebuie sa analizezi atent situatia in care te afli. Eu nu vad ca ai fi intr-o situatie dificila, ci ca doar te grabesti, esti prea nerabdator.

1 răspuns:
| sofisis a răspuns:

Dar ce te astepti sa se intample?
Ce crezi ca traiesc altii atat de spectaculos?
Toti am avut perioade de genul. Eu am avut un an in care abia daca ieseam din casa. Nu vorbeam cu nimeni si nu faceam nimic. Si stateam eu cu mine si cu hobby-urile mele.
Apoi lucrurile s-au schimbat incet-incet.
Ca sa ai gasca si anturaj trebuie sa fii degajat, glumet...de treaba.
Sa nu iti fie frica sa initiezi tu iesiri sau sa te autoinviti. Altfel, nu o sa stea nimeni sa iti poarte tie de grija.
Vara oricum e mai lenta ca fiecare pleaca care-incotro.
Nu mai dispera ca nu ti se intampla nimic iesit din comun.