| Raluca786765 a întrebat:

Bună TPU!
Prietenul meu are 17 ani şi eu am 15 ani. Mi-a propus să facem dragoste, eu i-am zis că nu vreau, că nu sunt pregătita.Dar acum mă întreb oare să o fac? Sau să mai aştept 2-3 ani? Menţionez că sunt virgină şi el e virgin. deci e prima dată la amândoi! El mi-a zis : ' Simt că tu eşti cea care vreau s-o fac pentru prima dată, vreau să fii prima.'. Nu ştiu ce să zic, el nu ma presionează sau ceva, mi-a zis că atunci când sunt pregătită, ca să nu cumva să regret sau să rămân cu răni psihice.
1. Cu ce fel de răni psihice rămân? :-s
2. Credeţi că e bine s-o fac acum?
3. Cum trebuie să fie prima oara? (În caz că cineva îmi spune da).
Mulţumesc

Răspuns Câştigător
| Florenta16 a răspuns:

Bună.
1.Cand a spus "rani psihice" se referea ca poti ajunge sa regreti tot ce s-a intamplat, sau pentru ca te-a durut, pentru ca doare destul de tare, sa ramai "traumatizata". Crede-ma ca este foarte posibil.
2. Este bine sa o faci avand in vedere ca stii ca dupa ce o vei face cu el, veti ramane impreuna. Este bine sa o faci cu el daca tu simti ca vrei sa o faci si este bine daca ai tai nu ar avea nimic impotriva si nu ti-ar fi teama sa le zici sau sa recunosti. Fizic, avand in vedere ca ai 15 ani, e indicat sa nu si sa mai astepti, si daca te iubeste intr-adevar si vrea sa fii prima, atunci te va astepta. Dar daca ii zici asa, el o va luat ca pe un angajament, asa ca peste ani cand o veti face sa te tii de promisiune si sa nu dai bir cu fugitii.
3. Eu iti spun sa nu o faci, pentru ca esti destul de micuta. Daca o faci acum, mai tarziu ce mai faci? laughing
Daca tu vrei, e decizia ta pana la urma, noi doar dam sfaturi, dar nu trebuie sa te iei dupa noi.
Daca o vei face prima data, sa nu iti lipseasca pernuta de sub mijloc cand va sta el peste tine, pentru ca este o pozitie care destinde toti muschii pentru a face loc unei penetrari mai usoare. Si sa aveti grija sa fie intr-un cadru placut, sa te relaxeze.
Bafta!

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună,
La 15 ani să te intereseze școala, nu iubire fizică, da?
După 18-20 de ani te mai gândești, nu te grăbi de acum!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Mai bine mai asteapta, din cate observ nu esti pregatita deloc

| Doηηa a răspuns:

Poate vrei să spui "el nu mă presează".
Vezi-ți de şcoală şi lasă prostiile domne.

| heiii a răspuns:

Nu ar fi bine sa o faci acum si iti voi spune si de ce. ai nevoie de maturitate fizica si psihica pentru asa ceva. varsta cea mai buna din punct de vedere stiintific este de cel putin 18 ani.iar ranile psihice. eiii bine aceasta experienta poate schimba un om, mai ales daca nu o face cu inima impacata. eu te sfatuiesc sa mai astepti.

| Darkmagic a răspuns (pentru heiii):

Ne-am pierdut timpul 8 useri pe aici, iar fatuca aia a ales "castigator", FIX raspunsul uneia cu un an mai in varsta, si care o sfatuieste cu jumatate de gura sa nu o faca, dar ii da si sfaturi CUM sa o faca mai confortabil... laughing)
Ce oameni... laughing)

| Emilian65 a răspuns:

Mai asteptati 2-3 ani pana va maturizati, altfel o regretati ca ati facut pasul prea devreme.

| ywar a răspuns:

"Te presioneaza" [?] cred ca ar trebui sa faci sex animalic cu cartea de romana!
Punctu' doi: El o sa fie asa de atins de momentul primei experiente erotice ca o sa-i moara la intrare sigur asa ca nu cred ca va ajunge sa te penetreze.
Daca o sa intre ca taranul in tine sigur ca o sa te doara si asta te va afecta pe mai departe.
Nu ceda si mai asteapta. Are 17 ani si hormonii lui zboara pe toate gaurile posibile. Lasa-l si si-o frece acasa in liniste. Daca nu stie sa astepte tot va face rost de una. Ai grija, ai numai 15 ani...

| Alcyon a răspuns:

1. Daca o s-o faci cu prietenul si el o sa te paraseasca, o sa suferi foarte mult. Virginitatea o data pierduta, nu mai poate fi recuperata.
2. Recomandat este s-o faci dupa 18 ani. Conform statisticilor, femeile care-si incep viata sexuala devreme, sunt foarte expuse riscului de a se imbolnavi de cancer de col uterin. De ce? Fiindca relatiile in adolescenta sunt instabile. Azi esti cu unul, maine cu altul. Prin urmare, poti lua tot soiul de BTS-uri (prezervativul te protejeaza doar 70% de boli, deci poti lua ceva cu tot cu el). In afara de asta, daca ramai gravida, ti-ai distrus practic viata. Se intampla mai des decat crezi. Uita-te pe acest forum, sa vezi cate fete se plang ca li s-a rupt prezervativul. Ce te faci tu, la 15-16 ani, cu un bebe? Iar avortul sa stii ca e periculos. Poti sa ramai sterila (adica sa nu mai ai copii niciodata) sau chiar sa mori. Asa ca mai asteapta. Daca prietenul tau te iubeste, o sa aiba rabdare.

| Darkmagic a răspuns:

La 15 ani?
Pff...
la 15 ani, o fata nu stie nici sa sarute cum trebuie, si voi va vreti Femei... laughing)
Pe cuvant, sunteti nebune de legat...

Fa-o acum, nu la 17 - 18 ani cum e normal, si pe langa traumele psihice de care vorbesc ceilalti, o sa te pomenesti si cu ceva deficiente fizice.
Fortezi trupul sa se maturizeze inainte de vreme, si la 20 de ani o sa arati ca generatia "hamburger".

Lata in solduri, picioare scurte si groase, ceva burtica, etc.
Iti sunt cunoscute detaliile?
ASTA (si multe altele) se intampla daca fortezi un corp tanar, sa devina Femeie mai devreme decat e normal.
Adica sa poata suporta o sarcina...
Dar unde nu sunt destui neuroni...

| Gαηαmα a răspuns:

In primul rand vreau sa stii ca nu vorbesc aiurea, am 18 ani si e pentru binele tau
1.S-ar putea sa te dezamageasca, sa te lase, sa te faca sa suferi.
2.Gandeste-te...ai o varsta.O sa o faci acum apoi te desparti apoi vine altul si o sa ajungi cine stie cu cati sa o faci.Nu esti dezvoltata nici psihic nici fizic sa faci asta. Daca ramai gravida? Daca iei boli cu transmitere sexuala? Sti ca la aceasta varsta pericolul de a face cancer de col uterin creste foarte mult?
Prima oara trebuie sa o faci cu cineva pe care chiar il iubesti, chiar te iubeste.Sti...multi nu stiu ce inseamna asta si doar vorbesc.Eu zic sa ai grija, sa te respecti pe tine, tu ai zis ca nu esti pregatita...

| AnaMica01 a răspuns:

Mai bine nu fa aceasta greseala...mai ales daca el e dispus sa astepte