| Pecuti_Dorel_1990 a întrebat:

Buna Tpu.ro, in primul rand vreau sa imi cer scuze pentru aceeasta intrebare foarte lunga si pe care probabil foarte multi o v-or considera foarte amuzanta dar sper sa nu fiu luat la misto (cel putin nu prea tare ).
Vreau sa incep prin a va spune ca am 24 de ani si pana acuma nu am avut o relatie foarte serioasa, adica cea m-ai lunga a fost de 6 luni, pana sa imi dau seama ca sunt doar folosit in alte scopuri, adica doar un sponsor. in rest am m-ai avut o relatie de 3 luni doar ca aceea fata mai era cu un baiat, deci era clar ca nu o sa mearga. Nu am deloc noroc sa gasesc pe cineva care sa ma placa si sa tina la mine, stiu ca defectul meu cel mai mare e ca am 95 de kg si 1, 69 inaltime, iar al 2 mare defect ar fi faptul ca sunt foarte rusinos... Nu cred ca sunt baiat rau si nici chiar asa urat, sunt o fire foarte romantica, care ofera foarte multe florii si tot felul de momente romantice persoanelor pe care le plac ( aici ma refer la fete ), dar tot nu reusesc sa gasesc pe cineva, pana la urma nici nu stiu cum sa abordez o fata pe care nu o cunosc si nu stiu sa intru intr-o discutie, de cele mai multe ori ma rusinez si ma pierd dupa primele cuvinte. Poate ma poate ajuta cineva cu un sfat si cu o vorba buna. Multumesc si o seara buna va doresc tuturor

Răspuns Câştigător
| missme99 a răspuns:

Cu faptul ca esti grasut te poti lupta destul de usor. Sport si/sau alimentatie corespunzatoare. Si din pacate va trebui sa o faci pentru ca stii foarte bine ca aspectul fizic, conteaza destul de mult.
Despre latura ta romantica, sa stii ca desi fetele spun ca le-ar placea un barbat romantic, de fapt le irita un barbat de genul asta in timp. E dragut la inceput, dupa care devine ...usor patetic. Este suficient sa acorzi atentie deosebita zilelor importante si din cand in cand sa ii mai oferi o floare sau o ciocolata sau o iesire undeva mai special, dar nu o ingropa in tone de trandafiri. Femeile vor prefera mereu un barbat mai...macho asa. Unul care sa le arate ca e atras de ele, ca le doreste, ca le considera frumoase, ca le respecta dar fara sa devina catelus in fata lor. Unul care sa stie sa se impuna in fata lor. Eu de exemplu niciodata nu am suportat genul ala de baiat care la intrebari de genul "ce mancam? unde mergem azi? etc" sa imi zica "stabileste tu". Urasc chestia asta pentru ca pune mereu presiune pe mine si ma responsabilizeaza pe mine mereu. Plus ca da dovada de o neimplicare, desi poate intentia lor era sa ma lase pe mine sa aleg ce-mi place. Cum la fel nu suport barbatii carora trebuia sa le desenez ca vreau sa fac sex.
Timiditatea este intr-adevar ceva cu care o sa te lupti ceva mai greu dar nu e imposibil. Poti aborda o fata oricum atata timp cat o faci cu bun simt. Nu e nevoie sa fie ceva pompos. Poti pur si simplu sa ii spui "buna, imi cer scuze daca te deranjez. Imi pari foarte simpatica, te-ar deranja daca te-as invita in oras intr-o zi?". Probabil ca te vei mai lovi de raspunsuri negative dar trebuie sa intelegi urmatoarea chestie : de cele mai multe ori nu are absolut nici o legatura cu tine (poate are deja pe cineva, poate nu are chef de relatii, poate in ziua aia e pe stop si e cu capsa pusa pe toata lumea etc). Si chiar daca te refuza pentru ca nu te place, care e problema? Nu e obligatoriu sa fii pe placul tuturor. Dar oricum ca sa ajungi la una, trebuie sa te refuze macar 50 inainte asa ca...nu vad de ce nu ai incerca.
Si crede-ma, chiar daca nu le place de tine, atata timp cat le abordezi cu bun simt si fara sa para ca esti disperat si ca insisti, te vor refuza foarte frumos si politicos, fara sa te faca sa te simti prost.

| Pecuti_Dorel_1990 explică (pentru missme99):

Multumesc pentru raspuns Missme happy, sa stii ca noi barbatii cand va intreb unde vreti sa mergeti sau ce vreti sa faceti, nu o facem cu rautate, ci pur si simplu vrem sa faceti doar ce va place si ce vreti voi, lasam la aprecierea voastra ce doriti ca sa fim siguri ca va simtiti bine, niciodata nu m-as fi gandit ca aceesta este un dezavantaj sau ca o sa ne aduca puncte in minus big grin. Multumesc pentru sfaturi si pentru amabilitate, o sa incerc sa ma tin de ele si cine stie poate reusesc sa devin si eu "normal" tongue.
P.S cu kilogramele se pare ca reusesc sa fac ceva ca in ultimu timp am reusit sa dau 10 jos deja happy ))), cine o zis faptul ca spitalul de ingrasa a avut dreptate, nu as fi crezut niciodata pana nu am simtit pe piele mea happy )))

| missme99 a răspuns (pentru Pecuti_Dorel_1990):

Stiu, am specificat si eu faptul ca probabil voi asta ganditi dar pe mine personal si probabil pe multe altele ca mine, ma scoate din sarite. Ok, propun eu o data, de doua, de noua...da mai ia nene si tu decizii.
Bravos, esti pe drumul cel bun.
Toti am fost refuzati macar o data in viata, toti ne-am considerat macar o data naspa...nu trebuie. Fiecare avem bune si rele si trebuie sa fim constienti de toate. Sa indreptam ce se poate si sa accentuam ce e bun.
A si da....NU MAI SPONSORIZA FEMEILE!

| Lawliet14 a răspuns (pentru missme99):

Tie nu-ti place un barbat romantic pentru ca esti altfel. laughing Eu nu stiu cat de romantic sunt pentru ca nu-mi plac situatiile penibile de cele mai multe ori (uneori as mai face-o, cand conteaza), dar oare e acesta un defect? Si spui ca-ti plac "macho", macho inseamna oricum cocalar sau cel putin versat...

| missme99 a răspuns (pentru Lawliet14):

Nu imi plac romanticii extremi. Si nici nu cunosc vreo tipa care sa se dea in vant dupa ei.
Macho din punctul meu de vedere inseamna "masculinitate pura". Genul ala de barbat care stie sa fie barbat si sa faca treburi de barbat si sa isi indeplineasca toate rolurile de barbat.
Nu imi plac cei care daca vad un paianjen tipa mai tare decat mine sau care nu sunt in stare sa rezolve o problema sau din cauza carora trebuie sa ma apuc eu sa invat sa schimb tevi prin casa. Capisci?

12 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Incearca sa te imprietenesti cu fata, fiti prieteni, cunoasteti-va bine si apoi decizi daca este o alegere buna sa iti fie iubita. Daca te arunci de la inceput in relatie o sa iasa de rahat.

| Pecuti_Dorel_1990 explică (pentru Aasdfghj):

Am incercat si varianta asta Alecsandra tongue, fata cu care iti spuneam ca am avut o relatie de 6 luni o cunosc de foarte multi ani, practic am copilarit impreuna. Ideea e ca nu prea ma pricep la catalogat fetele, pun botu repede la ce spun el si nu reusesc sa imi dau seama exact ce vrea, de multe ori stau de vorba cu anumite fete din anturaju meu (exemplu fata ce ii caserita la casa de pariuri unde joc ocazional tongue ) ma duc sa pun si de cand intu pe usa ma fixeaza cu privirea, se uita si zambeste doar si bineinteles fiind multa lume nu sunt in stare sa zic nimica happy ))). Si asta nu mi s-a intamplat doar cu ea, multe fete se uita si zambeau, adica nu stiu daca era pentru ca ma plac sau doar asa, ideea e ca automat mi se puneau in minte sute de intrebari, care majoritatea erau despre sansa de a esuua. happy )))

| LoveSleep a răspuns:

Salut Dorele.
Bă, hai s-o zicem pe-aia dreaptă. Aspectul fizic e foarte important, mai ales la început. Poți să fii oricine vrei tu, poți să ai cea mai tare personalitate din lume, cel mai frumos caracter, dar atâta timp cât ai 1.70 și 95 kg n-o să poți să-ți faci o prietenă, cât de cât drăguță. Nu poți să stai să te plângi și să aștepți să-ți cadă din cer. Ai 24 de ani, încearcă să faci ceva în privința asta. Găsește-ți un loc de muncă, dacă nu ai. Atât cât să poți să te întreții și să scoți o fată la un suc, eventual. De ce nu faci ceva în privința kilogramelor în plus? Suntem în secolul 21, ai foarte multe modalități prin care poți slăbi. De ce nu te duci la sală? Dacă nu ai timp sau bani, te duci frumos la alergat în fiecare seară până simți că rămâi fără picioare. Ai grijă de tine, din punct de vedere fizic. Făcând asta, vei avea mult mai multă încredere în tine, chestie care te va ajuta enorm, mai ales legat de timiditate. Tu ești foarte rușinos deoarece te gândești mereu la tot ce ai putea face prost, de cum te-ar putea percepe persoana cu care vorbești și astfel uiți să fii cât mai relaxat și cât mai sigur pe tine.
Nu trebuie să gândești prea mult când îți place o fată. O chestie care probabil ai mai auzit-o e că există o singură "lege" în ceea ce privește abordarea unei femei. Ai văzut-o, îți place, te duci la ea și îi vorbești. Cu cât vei aștepta mai mult, cu atât vei dezvolta mai multe scenarii proaste despre ce s-ar putea întâmpla, când de fapt, ai doar de câștigat. Orice femeie va aprecia că te-ai dus la ea și i-ai vorbit, că ai remarcat-o dintre celelalte. Trebuie doar să fii sigur pe tine.
Personal, nu sunt pentru rahaturile gen să ne cunoaștem mai bine, fără să ieșim. Adică să stai să vorbești cu ea pe facebook, iar apoi când vă veți întâlni, n-o să aveți ce discuta, deoarece probabil ați vorbit acum vreo 2 ore la telefon.
Oricum, dacă vrei să abordezi o fată față în față ar trebui să știi niște chestii.
Aici contează foarte mult genul de fată pe care o abordezi. E important să lași toate prostiile precum "frumoaso, ce faci, vii cu mine la un suc?" sau "cred că ești viitoarea mea prietenă". Ai văzut-o, îți place, te duci frumos la ea și te bagi în seamă cu ea. Îi spui că ai remarcat-o și ai vrea s-o cunoști, așa că ți-ar face plăcere dacă te-ar însoți la un suc. Aici depinde de ea, dar o fată care știe ce vrea și există puțină atracție fizică între voi, va spune "da". După ce îi propui aștepți răspunsul. Dacă te refuză, îi mulțumești și pleci.
Ai putea încerca și altfel, puțin mai neobișnuit, sau mai amuzant. Trebuie doar să fii relaxat, serios, încrezător și să știi ce vrei.

Dacă acceptă.
1. Nu te duce niciodată la prima întâlnire cu un trandafir sau un buchet de trandafiri. Orice ar spune fetele și orice ai vedea în filmele romantice stupide, este penibil. Au trecut vremurile alea. Nu o cunoști, de ce naiba să-i dai flori? Cu ce ocazie? E prea mult, părerea mea.
2. N-o săruta la prima întâlnire. Dacă vrei o relație serioasă cu ea, n-o face, las-o puțin să se gândească și să se păstreze acel mister de "oare de ce nu m-a sarutat?", "oare nu ma place", "cum ar fi fost...". Dacă tu îi dai totul din prima zi, pe scurt... n-o să se gândească la tine. O să fii exact la fel ca sutele dinaintea ta, iar pentru ea o să fie o rutină. (dacă e mai experimentată).

Cât despre fetele, timide, mai retrase sau care nu au avut o relație, treaba stă puțin diferit. De obicei, ele o să-ți refuze o invitație directă, pentru că preferă să vă cunoașteți mai întâi. Știi tu, vorbit pe facebook, vorbit pe wapp, susținere, zâmbete, priviri, iar vorbit pe facebook, atașare, prietenie și abia apoi întâlnire. În general, cu fetele de acest gen trebuie să ai răbdare.

Dacă îți propui, să vorbești mult cu o fată, să deveniți prieteni, să o susții și altele, iar abia apoi să deveniți mai mult de-atât, ai grijă, că s-ar putea să rămâi tot la stadiul de prieten. Dacă e o fată în jurul căreia "se învârt" mai mulți băieți, tu o să fii doar un amic pentru ea. Dacă îți place, îi spui direct că te interesează, o inviți la un suc și lași vorbăria pentru cei din comunitatea de gay, cum am mai zis de o gramada de ori.

Încearcă cât mai mult, vezi ce anume nu merge și încearcă să remediezi problema.
Baftă.

| Pecuti_Dorel_1990 explică (pentru LoveSleep):

LoveSleep mersi pentru raspuns. C-am am idee cum e cu sala si chestii de genu, pentru ca am facut fotbal de performanta o gramada de anii, pana am avut o accidentare la genunchii, de fapt atunci cand am stat 3 luni in spital am si inceput sa pun kilogramele pe mine. Ideea e ca lucru de mult timp si in ultimu timp lucru si 12 ore pe zi si cand termin vreau doar sa ajung acasa, nu prea m-ai imi arde de a merge la sala sau la alergat, in afara de asta nu am in anturajul meu prieteni care sa zici ca ar vrea sa mearga la sala sau sa mearga sa alergam, toti amicii mei sunt in afara aceestui subiect. Legat de trandafirii, ideea e ca mereu cand am incercat sa am o relatie tot timpu am mers cu trandafirii sau am bombardato cu trandafirii, la propiu laughing), nu m-am gandit ca asta s-ar putea sa fie un impertiment, tot timpu am crezut ca este ceva frumos si dragut din partea mea, pana si fata de la florarie a inceput sa ma cunoasca si deja de cand ma vedea stia ce doresc, la un moment dat a zis ca si-ar dori sa aiba si ea pe cineva care sa ii ofere atatea flori sau macar un trandafir si a zambit dupa ce a zis asta, bineinteles ca atunci mi s-au format sute de intrebari in minte si majoritatea erau despre sansa de a fi un esec indiferent ce as incerca happy ))). Multumesc pentru sfaturi, chiar consider ca o sa imi fie de mare folos, raman dator, bineinteles in cu totu alte probleme decat asta la care nu ma prea pricep happy ))) tongue

| Lawliet14 a răspuns (pentru LoveSleep):

Omule, deci sa inteleg ca dupa saptamani, luni sau ani de relatie, nu mai ai ce vorbi cu persoana iubita? laughing Daca sunteti destepti, vorbiti voi orice, chiar si nimicuri atunci cand va intalniti si mai ales daca va apropiati. Uneori nici nu este nevoie de altceva decat sa te simti bine chiar si vorbind mai putin si probabil privind stelele...

| raMLesS a răspuns:

Uite-te pe youtube la ArtaSeductiei, şi mergi la sală o să te ajute, mai slăbeşti puţin, şi in ceva timp vei arăta mai bine şi totuşi să nu fii ruşinos, nu-ti spune niciodată că nu se poate, creierul v-a lua această informatie să spunem "In serios" Si o vei da in bara mereu, deci să nu-ti fie rusine că nu te bate, nu te mananca nimeni, chiar dacă eşuezi de 10-20-100 de ori, in cele din urmă te vei descurca de minune, şi nu te grăbii, iti vei găsii jumătatea.

| Lawliet14 a răspuns:

Frate, sa stii ca n-arati nasol nici asa. Am aruncat putin o privire. Asta cu slabitul, e optiune personala. Poate ca esti sanatos si asa... Deci ce cred eu? Cred ca problema la tine este atitudinea. Te dai la mult prea putine si esti rusinos daca te refuza 70%. Daca slabesti, poate va fi un plus, nu stiu. Dar nu trebuie sa o faci pentru ele ci pentru tine prima data, daca iti doresti. Pai m-as lasa de meserie sa fiu barbat si sa nu pot agata chiar nimic aproape oricum. Probabil ca nu poti sa le seduci cu privirea, dar poti fi foarte prietenos. Invata sa fii prietenos si sa socializezi! Pentru asta trebuie sa renunti la frica. De frica e usor sa te debarasezi cat timp nu mai ai nimic de pierdut. Si tine cont ca tu nu ai probleme mari! Altii nu au maini sau picioare sau altceva. Esti sanatos sau nu?

| Șurubelniță a răspuns:

Nu esti multumit de aspectul tau fizic, tu cu gura ta spui ca este un defect. Atunci incearca sa-ti imbunatatesti aspectul. Asta daca se poate, daca e vorba de vreo boala atunci va fi destul de greu insa nu imposibil. Poti combate surplusul kilogramelor in plus cu simtul umorului, cu felul tau de a fi.
Din ce ai scris imi pot da seama ca te simti complexat, nesigur pe tine si in acelasi timp nici nu te simti apreciat.
In primul rand daca tu nu te apreciezi pe tine, nu poti avea pretentia de la altii sa faca acest lucru.
Fetele nu sunt deloc atrase de tipi care nu sunt siguri pe ei, isi dau seama cand un tip nu e sigur pe el, il miros de la o posta. Asa ca primul lucru pe care ti l-as recomanda sa-l faci este sa-ti recapeti increderea in tine. Asta vine in timp, nu peste noapte.
Legat de faptul ca esti rusinos. Ei bine, nu e neaparat o problema insa te trage in jos acest lucru. Mai exact tu esti rusinos pentru ca ti-e teama ca vei fi respins si iti faci tot felul de scenarii in cap si din cauza asta nici nu abordezi fete.
Problema majora o reprezinti tu. Trebuie sa faci o schimbare de atitudine, tine capul sus si nu te mai simti inferior.
Cheia e la tine, daca alegi in continuare sa-ti plangi de mila atunci cu siguranta nu va iesi soarele pe strada ta.