| maibinenu a întrebat:

Saptamana trecuta de luni pana joi a trebuit sa iau antibiotice, eu am terminat de luat anticonceptionale miercuri intrand inn pauza de 7 zile, de saptamana asta joi am inceput noua cutie de anticonceptionale. Intrebarea mea este : daca saptamana trecuta am luat antibiotice, imi afecteaza efectul anticonceptionalelor din noua cutie inceputa sampatana urmatoaree?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, daca a existat vreo zi in care ai luat si contraceptive si antibiotice (nu se intelege din intrebarea ta)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă faci tratament cu antibiotice în timp ce iei AC, atunci TREBUIE să foloseşti măsuri contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) pe perioada tratamentului + ÎNCĂ 7 zile de la terminarea acestuia!

Asta deoarece majoritatea antibioticelor REDUC efectul contraceptiv al AC şi există risc de sarcină.

Toate cele bune.

| Leerix a răspuns:

Nu.

| sEnOkHs a răspuns:

Nu poti face sex linistita nu trebuie sa iti faci nici o grija