| Die25 a întrebat:

Săptămâna viitoare am prima consultație ginecologica, ca să mă asigur că e totul ok doar ca nu prea știu in ce consta acest control și la ce sa ma aștept, îmi poate spune cineva

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa faci baie înainte de a merge la ginecolog, sa te speli bine, doctorul te va dezbraca si te va consulta la vagin va lua niste probe pentru analize, deci sa fi curată jos.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

Modul in care se desfasoara de regula/de obicei prima consultatie ginecologica este descrisa detaliat dar mai ales pe intelesul oricarei fete in urmatorul articol scris de medicul Dr. Claudia Stefanescu care profeseaza ca Medic primar Obstetrica - Ginecologie : http://www.cdt-babes.ro/articole/examen-ginecologic.php
De asemenea in urmatorul film educational este prezentat modul real cat si procedeele care sunt efectuate in timpul unei consultatii ginecologice considerate ''standard'' :
https://www.youtube.com/watch?v=GxwrKkwBKD8
https://www.youtube.com/watch?v=yOnQSRZuI94
https://www.youtube.com/watch?v=QltoZck2UaQ
Multa sanatate!

| vampyremisa a răspuns:

Okay iti detaliez eu.
1. dai asistentei trimiterea si cardul de sanatate.
2 te schimbi dupa un paravan in halat de spital oferit de medic, dai medicului cardul de identitate.
3. ti se face anamneza care consta in:
3a) nume prenume, varsta, localitatea in care locuiesti
3b) motive prezentare (de control)
3c) istoric fizio-patologic: menarha (prma menstruatie), durata ciclului, durata menstruatiei si abundenta ei, sargerari intre menstre daca exista, simptome asociate (durere, vertij, anxietate, greata, varsaturi) cand a fost primul contact sexual, daca ai avut sarcini si avorturi (spontane sau provocate), daca ai avut vreodata probleme cu ciclul/ organele genitale, daca ai mai fost la medic
3d) heredo-colateral: in familie boli cronice: hipertensiune, diabet, cancere/neoplasme/tumori, ovare polichistice, avorturi spontane
3e) comportament: fumat/alcool
3f) medicatie fond: mai iei si alte medicamente? anticonceptionale? daca da, pentru ce si de catre cine ti-au fost prescrise, de cat timp iei
4 tuseu vaginal in care introduce un deget sau 2 in vagin si apasa usor pe abdomen cu cealalta pentru a verifica marimea uterului si ovarelor, integriatea vaginului. Va folosi o valva sa deschida orificiul (e rece, dar nu doare)
Orice durere trebuie raportata. Orice senzatie, simptom, semn de boala, orice dubii ai, orice secretie vaginala care nu ti se pare a fi normala, orice miros te nelinisteste.
Fii sincera si nu ascunde nimic. Ceea ce pacientilor li se pare "mic" medicului poate i se pare extrem de important.