| angel34love a întrebat:

Va rog frumos sa-mi dati cat mai multe detalii!
Saptamana viitoare sunt programata pentru prima data la ginecolog si trebuie sa fac un "examen complet". Imi este frica, jena si as vrea sa stiu in ce consta acest examen. Adica ce imi face... Am doar 14 ani, sunt virgina etc. dar cred ca am o infectie si din cauza asta trebuie sa ma duc. Initial am vrut doar un ecograf dar mi-a spus ca nu e destul, trebuie sa-mi faca control vaginal. Va rog spuneti-mi ce se intampla acolo ca altfel nu ma mai duc crying Oricum maica-mea m-a fortat de la bun inceput sa merg acolo.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sa se uite la vulva ta si va recolta, cu un betisor precum cel de urechi putina secretie pentru examen de laborator. Nu iti va face un examen complet, fiindca la virgine nu se poate.
Cum sa nu te duci daca ai o infectie? Trebuie sa te duci, altfel infectia se va agrava si vei fi nevoita sa faci cine stie ce tratamente dureroase si invazive.

| stef87 a răspuns:

Ce pot sa spun decat sa ai incredere in mama ta?! Eventual, pentru ca totu sa fie ok, spune-i problema exact ca aici, ca ti-e frica, jena si vrei sa stii exact ce se va intampla. Frica totusi nu vad de ce ai avea, medicii sunt pusi sa faca bine, nu rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu trebuie sa-ti fie frica,un control vaginal este ca si un control stomatologic, te suie pe masa iti examineaza pasarica si gata, daca ai infectie o sa-ti ia o proba pe un betisor din acela de ureche, nu doale kiss