| împreunăfacembine a întrebat:

Pentru fimoza se merge la urologie? Prima data va avea loc o consultație, nu? Se poate recurge la un tratament medicamentos înainte de operația chirurgicala? În ce consta acel control?

Știu ca sunt prost, dar eu tot ma gândesc cum voi face eu ca la control penisul sa fie în erectie? Gen, îmi pun tot felul de întrebări și pentru ca nu găsesc răspunsuri, mi e și rușine sa merg acolo.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Se merge la urolog. Care e oricum satul de câte puțe a mai văzut, nu ai de ce să te rușinezi.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred că de circumcizie se ocupă medicul specialist/primar in chirurgie pediatrică (daca esti minor), ori urologul, chirurgul... nu ORL-istul (ăla îți scoate amigdalele... și nasul tongue).

| gabicoo a răspuns:

Ce treabă are sula cu ORL-ul?
ORL = urechi, nas, gât!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Intai trebuie sa mergi la medicul de familie pentru ca sa-ti dea trimitere la specialist. Acesta stie la ce specialitate te trimite prima data.
Daca mergi direct la urolog trebuie sa platesti consultatia, iti da un tratament sau te trimite la chirurgie pentru consultatie chirurgicala, eventual operatie. Medicul chirurg te consulta si-ti ia banii pentru consultatie, iti da tratament, iar daca este cazul de operatie iti spune sa mergi la medicul de familie sa iei bilet de trimitere pentru internare - altfel platesti spitalizarea - si te prezinti in ziua fixata de el.
Consultatiile costa intre 150 si 200 de lei.
Nu inteleg de unde atata pudism in fata medicului. Tot ce este problema medicala nu este ceva rusinos in fata medicului. Eu am lasat medicul de familie sa vada organele mele, desi este femeie si vecina de palier.
Un medic nu-ti pune intrebari de care sa-ti fie rusine.
Nu trebuie sa ai penisul in erectie. Medicul specialist stie ce are de facut, iar medicul de familie e posibil sa nici nu te consulte daca ii spui ca nu poti decalota penisul.
Iti recomand sa mergi cu incredere la medicul de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pntru fimoza mergi la urolog, fimoza are legatura cu penisul, nu fa ca in bancurile cu Nae lazarescu si vasile muraru sau stela si arsinel cand el vroia sa i si dea cațelul la împerechere si stela cauta soț pentru fata ei, si de aici au inceput o serie de încurcaturi, asa faci tu mergi la orl sa te caute la p...uă.

| george2662 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dă-i un sfat corect cum trebuie să facă totul nu da răspunsuri proaste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La control nu trebuie sa fie sculata bro
Medicul se uita la ea asa cum e si se prinde care e treaba
Cred ca e mai usor de examinat pielea cand e flasca decat in erectie
Nu stiu de medicamente pentru asa ceva doar doctorul stie
Dar prima data recomanda doctorul sa o antrenezi adica sa tragi de ea usor poate se intinde pielea si scapi de operatie
Am trecut prin asta nu zic aiurea
Depinde si in ce stare esti
La inflamatie deja esti cam pe operatie
Daca problema e ca nu se poate trage merge cu antrenament inca nu e musai sa o tai

| dororo a răspuns:

Eu am fost la medicul de familie si apoi mi-a dat un tratament
Faci un ceai de musetel
Pui intr-un borcan si bagi acolo puta
Si repeti procesul timp de o saptamana
+ te ungi cu ketamina dupa ce ai facut treaba cu ceaiul

| george2662 a răspuns:

La orl se merge pentru o consultație prima dată... după care dacă medicul stabilește că ai fimoză, trebuie să îți speli bine penisul când faci baie fără săpun și alte prostii. cu alte cuvinte igienă mereu, controlul se face pentru a se stabili mai exact ce tip de fimoză ai, primară sau aia mai complicată când nu îți poți trage prepuțul de pe capul penisului

| george2662 a răspuns (pentru george2662):

Scuză-mă, la urologie* se merge nu ORL

| Cata1980 a răspuns:

Tratament fimoza

Vorbesc din experienta proprie, varsta 44 de ani, am făcut fimoza (lipsa de igiena, mediu murdar si aglomerat), nici nu știam ce este la momentul respectiv, din neglijenta am lăsat netratat mai bine de o luna de zile crezând ca va trece de la sine ceea ce nu s-a întâmplat sad
Lucrurile se pot complica în timp dacă nu se intervine. Innaite de a ajunge la medic am zis sa încerc totuși sa rezolv personal aceasta problemă.

1. Crema Dermovate, se găsește la farmacie costa 15-20 de lei, am folosit maxim 2 săptămâni, are efect cam dupa o saptamana.

2. Ulei de cocos, este foarte bun antibacterian, am folosit inial cam o săptămână.

3. Ulei de ARGAN! este foarte bun pentru piele în special în repararea fisurilor ce vor apărea datorita exercițiilor de a largi pielea.

Nu amestecați crema cu ulei! Preferabil dimineața sa folosiți crema Dermovate și apoi seara ulei, tot timpul se aplica pe pielea uscată.
Igiena continuă, spălat mereu după urinare, pana sa se poată retrage pielea am introdus apa cu seringa fără ac bineînțeles, și am spălat bine.
După aproximativ doua săptămâni capul ar trebui sa se poată descoperi cei drept cu mari eforturi și dureri, atunci se va putea spala mai bine și mai ușor.
Pe viitor urinarile se vor face numai cu capul descoperit, apoi spălat și uscat.

Preferabil totuși mers la medic inițial deoarece este foarte probabil sa aveti nevoie și de antibiotic dacă fimoza se declanșează datorita unor infecții cu roseața, mancarmi, etc.