| MloveM a întrebat:

scuze de categorie! imi puteti spune va rog cum fac oua papagalii?! eu am doi (femela si mascul) si ii am de ceva timp dar nu au facut oua! i-am tinut si la intuneric si degeaba! FUNDITAAhappybig grin

Răspuns Câştigător
| RobertTmroo a răspuns:

In primul rand trebuie sa fie o femela printre cei doi..., iti spun asta pentru ca nu stiu ce specie de papagali ai, dar daca cumva ai specia "perusul", sunt acei papagali mai mici, nu cele mari (cauta te rog pe google "papagalu perusul"), ceva de genul, deci la aceasta specie "masculul" trebuie sa aiba deasupra ciocului, unde sunt narile, trebuie sa fie albastru, iar "femela" trebuie sa aiba culoarea maro (alb spre maro) acea parte cu narile (vezi poze pe google), si mai ales trebuie sa aiba varsta de un anisor ca sa fie maturi, de abia dupa cateva luni se coloreaza acea parte si se vede ce sex sunt, altfel daca sunt prea tineri nu ai cum sa ii deosebesti.
De facut oua..., femela face oua si daca e singura, sau daca nu se imperecheaza cu masculul, doar ca atunci nu vei avea papagali mici.
Sa verifici daca ai cu adevarat femela si mascul, daca au in jur de un anisor si sa fie sanatoasa, daca au peste un an si nu face oua femela atunci cu siguranta e bolnava..., dar mai mult ca sigur inca sunt prea tineri sau nu ai o femela printre cei doi happy.
Duminica faina sa ai si sper sa iti dai seama ce e cu cei doi papagali happy!

4 răspunsuri:
| alexutza003 a răspuns:

Poate ti se va parea haios dar si papagali daca nu se potrivesc nu se imperecheaza uite ai aici niste semne care te va ajuta sa iti dai seama daca au devenit o pereche La inceput cele doua pasari s-ar putea sa se ignore, dar, pe masura ce trece timpul (uneori dupa doar cateva minute, alteori dupa cateva zile) se vor lega una de alta formand o adevarata pereche. In cazul in care acest lucru se intampla, vei observa ca partenerii stau unul langa altul pe stinghiile din colivie, mananca impreuna, se ciugulesc, se curata unul pe altul cu ciocul si, finalmente, se imperecheaza.

| Bibutzu a răspuns:

Poate nu sunt compatibili.la animale mai ales la papagali asta conteaza foarte mult...

| sysy13498 a răspuns:

Esti u sigura ca sunt femela si mascul : poate fi mascul si mascul sau femela si femela ( crede-ma mi s-a intamplat ) si ca sa faca oua papagali trebuie sa fie 3 laughing nu 2 laughing 2 femele si 1 baiat eu unu am avut paapagali 10 ani in + le trebuie si un cuib laughing in colivia aia ceva unde sa poata pune oul laughing

| Mihhaa a răspuns:

Daca sti sigur ca sunt femela si macul(baiat si fata) atunci va trebui sa le pui un cuib atasat in exteriorul coliviei.Cuibul va trebui sa fie confectionat din lemn si sa poata incapea in el si femela si masculul.Ca sa poti avea pui trebuie sa intre femela in perioda de reproducere, adica sa aiba narile maro.