| aripifrante a întrebat:

Buna TPU? Se mai poarta in ziua de azi, fetele virgine pana la casatorie? Eu una as vrea sa fiu pana la casatorie, dar daca i-as zice cuiva, as fi luata in rasstraight face. Voi ce parere aveti? >Funda:"

Răspuns Câştigător
| Madalichka a răspuns:

Sa fiu sincera, si mie mi se pare un lucru frumos sa te pastrezi pana la casatorie. Si totusi, vremurile in care traim par sa se impotriveasca permanent. Pe langa faptul ca esti luata in ras, ti se spune ca esti demodata sau frigida sau cine stie...
Pe de alta parte, pana acum 2-3 generatii, casatoriile se faceau pana in 20 de ani (eu deja am trecut de varsta la care m-a facut mama), asa ca practic nu petreceai mare parte din tinerete in postura de virgina.
Dar acum, casatoria este impinsa pana dupa 30, 40 de ani, iar cei care o imping prea mult isi dau seama ca poate era mai bine sa aiba un sot si un copil, dar isi dau seama cam tarziu. E adevarat ca o casnicie si o familie sunt un efort in plus (si material, si psihic) si ca risti "sa te legi la cap" prea devreme, dar nici nu mi se pare o idee buna sa fie complet desfiintata (sau nerespectata, cum e acum)
Eu iti sugerez sa te uiti dupa baieti care par buni si care sa te iubeasca cu adevarat. Exista inca si astfel de baieti, dar multi sunt presati de prieteni cu tot felul de mistouri. Daca te iubeste, o sa inteleaga si chiar o sa te respecte mult mai mult. In plus, va sti exact cu cati te-ai culcat inaintea lui (zero), pentru ca din momentul in care ai facut sex cu unul, degeaba ii spui ca a fost doar unul. Puteau fi si 5.
Si, pe de ALTA parte... poti avea o surpriza tare neplacuta daca vei descoperi ca nu va potriviti la pat (de exemplu, sa o aiba mult prea mare) si atunci nu prea ai ce sa faci, ca deja v-ati "luat" si ar fi totusi cam urat sa divortati doar dintr-un astfel de motiv.
Ar fi motive si pro, si contra. Daca vrei sa faci un compromis, incearca sa faci sex cu un baiat doar dupa ce va logoditi. Bineinteles, in conditiile in care logodna e facuta serios, nu doar un inel si un "da".
Mult succes si sa fii iubita!

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Putine fete se lasa virgine pana la casatorie. Ceea ce vrei sa faci tu e de admirat si luat in seama foarte bine de persoanele care stiu ce e respectul in lumea asta. Cine rade e un prost/a si trebuie ignorate acele persoane.

| Alexakos a răspuns:

Nu se mai poarta asa de mult ca acum majoritatea nu le intereseaza si majoritatea sunt dezvirginate de mici, si cu luatul in ras, nu de ce nu idiotii rad de chestia asta, ma bucur ca mai sunt totusi femei care mai tin la traditie sau macar fac dupa 18 ani si nu de minore. si nu-i baga in seama care iti este prieten nu o sa rada numa idiotii

| Phutui a răspuns:

Fiecare sa faca cum vreahee hee e alegerea ei pana la urma... din punctu meu de vedere nu e ok laughing dar nici sa se culce cu primul care ii iese in caletongue1an-1an jumate de relatie pana la sex nu ar strica (sunt baiat)

| YoungHomie a răspuns:

Sincer dupa parerea mea nu e o chestie ca ar fi dupa vremea bunicii sau asa. fiecare fata o face cand simte ca e momentu. acum toata chestia e ca fetele mai nou se grabesc din cauza baietilor[nu intelegeti gresit baietii, dar asta e parerea mea si nu mi-a schimba nimeni] nu esti luata in ras deloc, faci cum vrei si cum simti tu. din punctu asta de veredere nu trebuie sa ceri sfaturi sau ceva in gen

eu am pr de nu stiu eu cat timp si nu am facut nimic nu din cauza ca nu sunt pregatita sau asa. pur si simplu cand vine momentu si simtim amandoi si fara sa fim deranjati o sa se intample...

faci bine daca astepti pana la casatorie unele regreta ca au facut-o prima data cu o anumita persoana, ori din cauza ca nu lea placut, ori ca s-au despartit de baiatu respectiv, macar sti ca prima data o faci cu cineva la care tii mai mult

virginitatea e un lucru pretios ai grija ce faci cu ea ca unele nu au grija si dupa aia regretawinking

| aripifrante explică:

Eu am 18 ani, si m-am mentinut.Sunt mandra de asta. Dar nimeni nu ma crede. Merci de raspunsuri>big grin

| SuperrBeibiii a răspuns:

Foarte frumos gandesti! kiss ( Nu ai dc sa fii luata in ras )winking

| Gentiana a răspuns:

Ai dreptate, asa ar trebui sa fie, virgine pana la casatorie. Dar mai gasesti fete din astea pe aici? Nici nu implinesc 18 ani si GATA! Inainte nu aveai voie sa te dezvirginezi pana la casatorie dar acum, nimeni nu mai interzice asta laughing

| Nikutsa08 a răspuns:

Stii, e ceva firesc si foarte frumos sa faci acest lucru cu persoana iubita si atunci cred ca nu mai conteaza daca e pana sau dupa casatorie... daca nu vrei consecinte atunci trebuie sa va protejati. Da in rest eu cred ca daca ai virsta normala poti sa o faci si pina la casatorie! Tu alegi, succese!

| optical a răspuns:

Eh totusi uita te in ce lume traiesti...

| Narocius a răspuns:

Daca acel cineva ar tine la tine, n-ar rade de tine, te-ar accepta! dar foarte rar mai gasesti virgine pana in 18ani, d-apoi pana la casatorie.

| totolino a răspuns:

Daca ai fi prietena mea poate as avea alta parere happy. E un lucru bun si sa ramai asa pana la casatorie. Este o mandrie lucrul ala happy ( sunt baiat)laughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...pai e mai bine c nu t crede nimeni
serios
asa ziceam si eu, ca pana l casatorie...si am fost abuzata si violata!

| Adina_5553 a răspuns:

Tu faci ce doresti cu viata ta. daca persoana de langa tine te iubeste iti respecta decizia. e un lucru bun daca tu doresti asta. si nu cred ca trebuie sa te uiti in jurul tau ca unii se rad sau cate alte chestii.plus ca nu trebuie sa spui la toata lumea ca tu esti virgina.