| seby1718 a întrebat:

Stiu ca va tot stresez de o saptamana incoace dar revin cu niste nelamuriri. Ciclul prietenei mele in martie a fost absolut normal, in aprilie a intarziat 4 zile dar a fost normal cantitativ. Ciclul ei este de 30-31 zile in mod normal. Acesta trebuia sa apara acum o saptamana(20mai). A simtit mici dureri de 1, 2 secunde vineri si sambata dimineata putin mai puternice pana la pranz. Duminica nu a simtit absolut nimic. Astazi numai simte dureri doar 1 secunda a simtit dar are sanii umflati, sensibili, nu dor. Urineaza des. Crede ca are si pofta de mancare. Noi 2 am mimat un act sexual( a avut lenjerie pe ea). 2 mai fiind cu o zi inainte sau prima zi a perioadei fertilitatii(conform unui calculator pe internet). Totusi ciclul a intarziat 7 zile pana acum. De la ce sa fie? Credeti ca este vreo posibila sarcina avand in vedere ca suntem virgini si niciodata organele nu s-au atins propriu-zis, ea mereu avand lenjerie intima? Exista vreo posibilitate ca sperma sa se scurga si sa patrunda in vagin? Va rog raspundeti, multumesc aniticipat, dau funda!

11 răspunsuri:
| zNCrys a răspuns:

Salut. Ciclul menstrual poate sa intarzie mai multe zile din cauza mai multor factori hormonali care sunt influentati si de stres, care poate fi in situatia ta actuala. Ca sa va linistiti puteti cumpara un test de sarcina si va va raspunde la intrebare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Uneori au existat situatii in care sperma a ajuns IN VAGIN in urma unor masturbari prin ''degetica'' neatenta, efectuata cu degetele insuficient de bine sterse/curatate de posibilele resturi de sperma. Fiindca menstruatia continua sa ''intarzie'' si dupa trecerea a deja 7 zile fata de data reiesita prin calcul, incepand din acest moment se poate efectua un test de sarcina pe baza de urina, fiindca rezultatul obtinut va fi valid/valabil si corect in proportie de peste 98-99%. Multa sanatate!
PREZENTARE TESTARE DE SARCINA https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa afli, sa cunosti si sa stii pe viitor, fiindca este spre binele si in interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, poate sa apara si sa existe posibilitate sa se produca unele dereglari ale activitatii hormonale, care pot sa provoace modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile. Astfel rezulta ca neinceperea menstruatiei la data reiesita din calcul nu inseamna ca exista si/sau ca s-ar datora existentei unei sarcini instalate in uter. Durata abaterii poate prezenta variatii de la cele mici de doar +/- 3-5 zile la dereglari si mai mari chiar si de 7-10 zile fara sa existe o sarcina. S-a constatat ca astfel de dereglari privind lungimea ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei, dar se manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca o astfel de situatie se va mai repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acea situatie este indicat ca orice femeie sa se prezinte initial la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care sa se poata stabili factorii care influenteaza si provoaca dereglarea activitatii hormonale. In cazul tau se poate exclude in proportie de peste 98-99% posibilitatea de a se fi putut forma sarcina dar si probabilitatea de a exista o sarcina instalata in uter. Un test de sarcina va rezolva problema in cel mai simplu mod posibil. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

E imposibil să rămână însărcinată în astfel de condiții.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Cum sa se scurga sperma, daca avea lenjerie pe ea? laughing
E imposibil.
Daca tot va temeti atat, ar trebui sa mimati sexul cu prezervativ.

| seby1718 explică (pentru MademoiselleCosmina):

A fost si cu prezervativ dar nu in toate momentele.

| Anca32 a răspuns (pentru MademoiselleCosmina):

S au mai întâmplat cazuri

| MademoiselleCosmina a răspuns (pentru Anca32):

Daca avea lenjerie, e imposibil.

| Anca32 a răspuns (pentru Anca32):

Prietena mea asa a rămas pentru ca din neatentie i-a ajuns

| Anca32 a răspuns:

Dacă nu a existat contact sexual nu are cum sa fie însărcinată. Cele 7 zile de întârziere pot avea mai multe cauze, tulburări menstruale cauzate de stres, alimentație proasta, dezechilibre hormonale. Stările ei sunt perfect proporționale cu sindromul premenstrual adică în următoarele zile o sa i vina ciclul

| pisciutza19 a răspuns:

Nu are cum sa fie gravida din moment ce voi doi sunteti inca virgini intarzierea este din alte cauze dar ar trebui totusi sa se duca la doctor.